شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ظریف: از دوتابعیتی‌ها چیزی جز خدمت ندیدم

 

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، با دفاع از عملکرد افراد دوتابعیتی حاضر در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، گفت که از این افراد، «جز خدمت» چیزی ندیده است.

ظریف که روز یک‌شنبه یازدهم شهریورماه برای پاسخ‌گویی به سوال‌های نمایندگان در صحن علنی مجلس حاضر شده بود، در پاسخ به سوال‌های جواد کریمی‌قدوسی، نماینده مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، این سخنان را بیان کرد.

کریمی قدوسی در این جلسه، برخی اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، ازجمله عبدالرسول دری اصفهانی را به جاسوسی متهم کرد. او با اشاره به گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس درباره افراد دو تابعیتی، گفت: «محمدعلی شعبانی نیز عضو هیات مذاکره‌کننده بودند. برخی از آنان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های انگلیس هستند که متخصص در امور جاسوسی هستند. سیروس ناصری و مشکان مشکور هم عضو هیات مذاکره‌کننده بودند». این نماینده مجلس همچنین مستندی شش‌دقیقه‌ای درباره دری اصفهانی پخش کرد که از‌سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران تهیه شده بود. اعلام شده بود که نسخه‌ کامل این مستند به‌زودی منتشر خواهد شد.

 

 

 

نسخه کامل مستند سازمان اطلاعات سپاه درمورد عبدالرسول دری اصفهانی که ازسوی رسانه‌های نزدیک به اصول‌گرایان منتشر شد

 

بعد از پخش این فیلم، پزشکیان، نایب رییس مجلس، خبر داد که ظریف «درخواست برگزاری یک جلسه علنی را کرده تا شبهات ایجادشده را پاسخ دهند». به گفته او، «وزارت اطلاعات هم کلیپ منتشره ازسوی آقای کریمی قدوسی را قبول ندارد».

وزیر امورخارجه در پاسخ به سوال‌های نماینده مشهد گفت: «چهار نفری که آقای کریمی قدوسی نام بردند، یا ازسوی دستگاه‌های دیگر به ما معرفی شدند یا براساس شناخت از گذشته، از آنها استفاده کردیم و من جز خدمت از آنها در مذاکرات ندیدم. من مسئول روابط دیگر آنها نیستم و آنها هم در هیچ‌یک از مذاکرات خصوصی نبودند و تنها در جلسات تخصصی حضور داشتند.»

ظریف در بخشی از سخنان خود، با اشاره به مساله «باند نیویورکی‌ها» که ازسوی کریمی‌قدوسی مطرح شده بود، گفت این مساله «یک مفهوم موهوم» است که نخستین‌بار در دهه ۷۰ و در «شب‌نامه‌های وزارت خارجه» مطرح شد. وزیر امور خارجه گفت که این عنوان، اولین‌بار «در تیتر روزنامه کیهان استفاده شد» و به گفته او، این روزنامه «با تذکر مقامات عالیه، عذرخواهی کرد».

ظریف همچنین پاسخ‌گوی سوال مشترک نادر قاضی‌پور و علی‌رضا محجوب درباره دلیل حضورش در مراسم ترحیم جلال طالبانی، رییس‌جمهوری پیشین عراق، بود. قاضی‌پور ظریف را متهم کرد که در این مراسم «به پرچم کردستان تعظیم کرده» و در مراسمی حضور یافته که «ضدانقلاب هم در آن حضور داشتند».

وزیر امورخارجه گفت که علت حضور او در این مراسم، «اجماع نظرات داخلی در شورای‌عالی امنیت ملی» بود. او این حضور را «اقدامی موثر همراه با دولت مرکزی عراق برای جلوگیری از حرکت خطرناک و کوته‌نظرانه درمورد رفراندوم عراق» عنوان کرد.

قاضی‌پور درنهایت اعلام کرد که به‌دلیل بعد امنیتی مساله، از پاسخ‌های ظریف قانع شده است و سوالش را به رای مجلس نگذاشت. نمایندگان مجلس درباره سه سوال کریمی‌قدوسی نیز با ۶۷ رای موافق، ۱۱۹ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از  ۲۰۶ نماینده حاضر در مجلس، اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر قانع شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More