شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: با ایران هیچ صحبتی نداشتیم، موضع بایدن درباره توافق هسته‌ای واضح است

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، با تاکید براینکه تاکنون هیچ‌گونه صحبتی با مقام‌های ایران انجام نشده و ایالات متحده تا مذاکره فاصله زیادی دارد، تاکید کرد که مواضع جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، درباره توافق هسته‌ای روشن است و اگر ایران به تعهدات برجامی خود کاملا عمل کند، ایالات متحده نیز همین‌کار را خواهد کرد.

علاوه بر این، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید براینکه هنوز فاصله زیادی برای مذاکره با ایران وجود دارد، گفت که در این روند، گام‌هایی مقدماتی وجود دارد تا به نقطه‌ای برسیم که مایل باشیم پیشنهادها را بررسی کنیم، ضمن اینکه دولت جو بایدن قبل از آن با متحدان، شرکا و همچنین کنگره مشورت خواهد کرد.

سخنان ند پرایس پاسخی به اظهارات یک روز پیش محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، است که در گفت و گو با سی‌ان‌ان، گفت که «دولت بایدن می‌تواند همین امروز بیانیه بدهد که می‌خواهند به برجام برگردند، ما هم در سطح رییس جمهور اعلام خواهیم کرد به محض اینکه آن‌ها برگردند، تعهدات را در دستور کار قرار می‌دهیم.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفت که از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری جو بایدن تاکنون چه از طریق وزارت خارجه و چه از طرف رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هیچ صحبتی با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران انجام نشده است و ایالات متحده تا مذاکره با ایران فاصله زیادی دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که موضع رییس جمهور جو بایدن در مورد توافق هسته‌ای بسیار واضح است «اگر ایران به تعهدات خود در مورد برجام کاملا عمل کند، آمریکا نیز همین کار را خواهد کرد» و سپس می‌توانیم از آن به عنوان بستر ایجاد یک توافق طولانی‌تر و محکم‌تر برای رفع نگرانی در دیگر حوزه‌ها استفاده کنیم.

تاکید سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بر اینکه ابتدا ایران باید به تعهدات کامل خود در برجام عمل کند، نیز پاسخی به سخنان روز دوشنبه محمدجواد ظریف است که در گفت و گو با شبکه سی‌ان‌ان، گفت که جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌تواند میانجی و ناظر بازگشت همزمان آمریکا به برجام و بازگشت جمهوری اسلامی ایران به اجرای تعهدات برجامی است.

مقام‌های دولت آمریکا و همچنین مقام‌های جمهوری اسلامی از زمان به قدرت رسیدن جو بایدن هر یک تاکید دارند که ابتدا طرف مقابل باید تعهدات برجام را اجرا کند.

با این حال ظریف که روز دوشنبه بر بازگشت همزمان آمریکا به برجام و ایران به تعهدات برجامی تاکید کرده بود، روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی با وب‌سایت رهبر جمهوری اسلامی، خواهان لغو همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های غیر هسته‌ای و تحریم‌های مرتبط با تروریسم شد.

ظریف گفت که «هدف برجام این بود که تحریم‌ها لغو شود، امروز صرف بازگشت آمریکا به برجام کافی نیست، آمریکا باید همه‌ تحریم‌ها را لغو کند چون دولت ترامپ بسیاری از تحریم‌ها را از عنوان هسته‌ای خارج کرد و تحت عنوان تروریسم و عناوین دیگر به اجرا گذشت.

حمیدرضا آصفی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دو روز قبل با تاکید براینکه جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، به راحتی به برجام برنمی‌گردد، گفت: مواضعی که مسئولان آمریکایی قبل از پیروزی در انتخابات گرفتند در قیاس با آنچه که بعد از آن موضعگیری کردند، تغییر رویکرد را کاملا نشان می‌دهد.

او افزود که تیم بایدن در سه مرحله مقابل ایران قدم به قدم سخت‌تر شد: «در دوره تبلیغات انتخاباتی آنها مواضع نسبتا نرمی داشتند، در دوره انتقال قدرت مواضع آنها سخت‌تر شد و اکنون در مسند قدرت دیگر کمتر خبری از آن نرمش‌ها وجود دارد.»

آصفی افزود که انتصاب رابرت مالی، به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران «سیگنال مثبتی است اما خیلی ضعیف و ما در مقابل بلینکن، کوهن، شرمن، کامالا هریس را هم داریم. همه این افراد گفته‌اند که اگر برگردند به برجام، برجام سکویی است برای موضوعات منطقه‌ای و موشکی. معنی این پیام کاملا مشخص است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More