شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سفیر سابق آمریکا در اسرائيل مشاور ارشد نماینده آمریکا در امور ایران شد

دانیل شاپیرو، سفیر سابق آمریکا، در اسرائیل به‌عنوان مشاور ارشد به تیم وزارت خارجه آمریکا در امور ایران اضافه شد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به پایگاه خبری اکسیوس گفت که دانیل شاپیرو، سفیر سابق آمریکا در اسرائیل، از هفته گذشته پس از تایید صلاحیت امنیتی، به‌عنوان مشاور ارشد رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، شروع به کار کرد.

دانیل شاپیرو که در دولت باراک اوباما به عنوان کارشناس امور خاورمیانه مشغول به کار بود، در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان سفیر آمریکا در تل‌آویو منصوب شد و سمت خود را تا ژانویه ۲۰۱۷ ادامه داد.

در ماه‌های اخیر پس از آغاز ریاست‌جمهوری جو بایدن، نام شاپیرو در چندین گزارش مطبوعاتی به‌عنوان فرستاده ویژه ایالات متحده برای ترویج عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و جهان عرب مطرح شد.

به گفته مقام‌های وزارت خارجه آمریکا، شاپیرو که در اسرائیل زندگی می‌کرد، قرار است نیمی از زمان خود را در واشینگتن و نیمی دیگر را در اسرائیل بگذارند.

یکی از ماموریت‌های اصلی این دیپلمات آمریکایی مشارکت در گفت‌وگو با دفتر نخست‌وزیری و وزارت‌های خارجه و دفاع اسرائیل برای تقویت هماهنگی و امکان گفت‌وگوی صمیمی‌تر درباره ایران خواهد بود.

یک منبع گفت که شاپیرو پیش از دیدار روز جمعه، جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، و نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در خصوص چند موضوع مشاوره داد، اما با هیات اسرائیلی دیداری نداشت.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که رابرت مالی مشاور ارشد جدید خود را به‌عنوان بخشی از تعهد خود برای دریافت طیف گسترده‌ای از دیدگاه درباره ایران به خدمت گرفت و شاپیرو اگرچه از برجام حمایت کرد، اما رویکردی بیشتر میانه‌رو در قبال ایران دارد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا افزود: «تجربه و دانش شاپیرو از منطقه و شناخت مردم منطقه از او، به ما در تفکر درباره جنبه‌های منطقه‌ای در قبال ایران و هماهنگی ما با اسرائیل کمک زیادی خواهد کرد.»

در دسامبر ۲۰۲۰، پس از انتخاب جو بایدن به‌عنوان رییس‌جمهوری آمریکا، دانیل شاپیرو در مقاله‌ای که در واشینگتن‌پست منتشر شد، تاکید کرد که ایالات متحده و اسرائیل باید وارد گفت‌وگوی نزدیک شوند.

او در این مقاله تدوین استراتژی مشترک در مورد ایران و اجتناب از درگیری‌های عمومی مانند زمان توافق‌نامه برجام در سال ۲۰۱۵ را توصیه کرد.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More