شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ظریف در قطر: تسلیم فشارهای ضد ایرانی آمریکا نمی‌شویم

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت، با اشاره به روابط خوب ایران با قطر، کویت و عمان، ابراز امیدواری کرد که ایران «همین روابط را با عربستان سعودی، امارات و بحرین داشته باشد.»

ظریف که در حاشیه شانزدهمین مجمع گفت‌وگوهای آسیایی در دوحه پایتخت قطر در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، اضافه کرد: «ما در روابط کشورهای منطقه با ایالات متحده آمریکا دخالت نمی‌کنیم. آنچه در منطقه برای ما مهم است آن است که درک کنیم که باید در کنار هم زندگی کنیم و این امر مستلزم گفت‌وگو، تفاهم و احترام متقابل است.»

وزیر امورخارجه ایران همچنین درباره قطعی روابط قطر و عربستان سعودی گفت: «ما مخالف فشارها علیه قطر هستیم و این اقدام را مخالف قوانین بین‌المللی می‌دانیم و امروز تنها راه برای همه طرف‌ها، بازگشت به میز مذاکرات است.»

ظریف مدعی شد: «نمی‌شود که همیشه طرفی خارجی ما را علیه یکدیگر حمایت کند در حالی که چیزی علیه یکدیگر نداریم.»

ظریف درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز گفت: «ما فشارها علیه ملت خود را نمی‌پذیریم اما هرگز در مقابل فشارها سر خم نخواهیم کرد و از کسانی که دست دوستی به سوی ما دراز می‌کنند، استقبال خواهیم کرد.

 او همچنین گفت: تسلیم فشارهای ضد ایرانی ایالات متحده نمی شویم.

خبرگزاری ایرنا، وابسته به دولت جمهوری اسلامی، در مطلبی به نقل از یک کارشناس خود نوشت که «مناسبات ایران و قطر از نظر سیاسی بسیار گسترده و حائز اهمیت بوده و سفر وزیر امورخارجه ایران  به دوحه در شرایط کنونی بسیار مهم و به موقع انجام شده است.»

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین روابط خود را با قطر قطع کرده‌ و این کشور را به «حمایت از تروریسم» متهم کرده‌اند.

همچنین روابط ایران و عربستان نیز اکنون قطع است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت و بحرین بارها ایران را به دخالت در امور داخلی خود از طریق «حمایت از گروه‌های مخالف شیعی» متهم کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More