شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ظریف: متحدان ترامپ می‌خواهند آمریکا و ایران را درگیر جنگ کنند

 

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته است اعضای دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، و برخی کشورهای متحد آمریکا در منطقه خاورمیانه در پی «کشاندن آمریکا به درگیری» با جمهوری اسلامی‌اند.

ظریف در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز به طور مشخص به جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، و کشورهای اسرائیل، عربستان و امارات متحده عربی اشاره کرد.

فاکس نیوز فقط بخش‌هایی از مصاحبه را بر روی وب‌سایتش قرار داده است و متن کامل را روز یکشنبه ۸ اردیبهشت منتشر خواهد کرد.

ظریف در پاسخ به پرسش مجری که آیا «همه اینها به دنبال تغییر حکومت» در ایران هستند یا خیر، گفت: «حداقلش این است که همه علاقه‌ خود را به کشاندن آمریکا به درگیری نشان داده‌اند.»

او در ادامه گفت: «من فکر نمی‌کنم رییس‌جمهور ترامپ بخواهد این کار را کند. به عقیده من، یکی از وعده‌های انتخاباتی رییس‌جمهور ترامپ درگیر نکردن آمریکا در جنگ جدیدی بود.»

ظریف همچنین گفت  «سیاست اعمال حداکثر فشار بر ایران با هدف به زانو آوردن ایران محکوم به شکست» است.

ترامپ در اردیبهشت سال گذشته از توافق هسته‌ای موسوم به برجام به صورت یکجانبه خارج شد و تحریم‌هایی را که تحت این توافق لغو شده بودند مجددا علیه ایران اعمال کرد. همچنین در آخرین اقدام با هدف اعمال فشار به ایران، دولت ترامپ دوشنبه گذشته اعلام کرد که معافیت‌های نفتی اعطا شده به برخی مشتریان نفت ایران را پس از انقضا در ماه آتی میلادی تمدید نخواهد کرد. نفت شریان حیاتی اقتصاد ایران است.

برخی مقام‌های جمهوری اسلامی، دولت ترامپ را به توطئه برای براندازی نظام اسلامی متهم می‌کنند اما مقام‌های ارشد کاخ سفید گفته‌اند هدفشان تغییر رفتار جمهوری اسلامی و بازداشتن این کشور از دخالت در  امور داخلی کشورهای جنگ‌زده منطقه است.

ظریف که به نیویورک سفر کرده است روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت اعلام کرد ایران آماده مبادله زندانیان آمریکایی با ایرانیان زندانی در آمریکاست. در واکنش به این اظهارات ظریف، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت جمهوری اسلامی باید «آمریکایی‌های بی‌گناه را فورا آزاد کند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More