شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عربستان سعودی رسما مذاکره با ایران را تایید کرد

یک مقام رسمی عربستان سعودی مذاکرات این کشور با جمهوری اسلامی ایران را تایید کرد.

رائد قرملی، مدیر اداره برنامه‌ریزی سیاست‌ها در وزارت خارجه عربستان سعودی، روز جمعه ۱۷ اردیبهشت به رویترز گفت هدف از مذاکرات بین ریاض و تهران کاهش تنش‌ها در منطقه است و ریاض خواهان مشاهده «اقدامات قابل تایید» است.

او با این حال اضافه کرد: «ما امیدواریم که این مذاکرات موفقیت‌آمیز باشد، اما هنوز برای رسیدن به نتیجه‌گیری قطعی خیلی زود است.»

پیشتر، یک مقام آگاه سعودی درباره مذاکرات عربستان سعودی و ایران در بغداد  گفت ریاض تاکید کرده شرط موفقیت گفت‌وگوها «تغییر رفتار جمهوری اسلامی در یمن و سایر کشورهای منطقه، مخصوصا عراق است».

این مقام آگاه که نامش فاش نشده روز جمعه در گفت‌وگو با شبکه العربیه در این زمینه تاکید کرد: «وجود گروه‌های نیابتی و شبه‌نظامیان مسلح وابسته به جمهوری اسلامی در مرزهای شمالی و جنوبی پادشاهی عربی سعودی و ادامه هدف‌ قرار دادن غیرنظامیان، تاسیسات نفتی و اقتصادی، فرودگاه‌ها و مناطق مسکونی تهدیدی برای امنیت ملی این کشور به شمار می‌رود و تنها مساله اختلاف نظر نیست.»

او با اشاره به این که این مذاکرات به صورت «غیرمستقیم» در بغداد در جریان است، ادامه داد: «دو طرف مذاکره بسیار جدی‌اند و خواهان تسریع روند مذاکرات برای رسیدن به راهکارهای حل اختلافات به نفع دو کشور و کل منطقه هستند.»

همچنین یک دیپلمات پیشین یکی از کشورهای عربی خلیج فارس، با اشاره به اظهارات اخیر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی درباره ایران، به العربیه گفت: «اکنون توپ در زمین ایران است که باید انتخاب کند آیا می‌خواهد کشوری باشد که به ثبات منطقه کمک می‌کند، یا مانند کره شمالی کشوری منزوی باشد.»

این دیپلمات پیشین که نامش فاش نشده، افزود: «تصور ایران مبنی بر اینکه به تنهایی بر حق است و همه کشورهای منتقد سیاست‌هایش اشتباه می‌کنند، منطقی نیست.»

او افزود مشکل ایران تنها محدود به تنش با کشورهای خلیج فارس نیست «بلکه این رژیم با چندین کشور عربی، آسیایی، آفریقایی و اروپایی و غیره هم درگیر است».

ولیعهد عربستان سعودی به تازگی در مصاحبه‌ای با شبکه العربیه از «رفتارهای منفی» تهران انتقاد کرد، اما ابراز امیدواری کرد عربستان سعودی بتواند با ایران روابط خوبی داشته باشد.

وزارت امور خارجه ایران از این اظهارات ولیعهد عربستان سعودی استقبال کرد.

خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه به نقل از چند منبع آگاه تایید کرد پس از آنکه مقام‌های ایران و عربستان سعودی نزدیک به یک ماه پیش، در بغداد با یکدیگر دیدار کردند، مقام‌های ریاض انتظار دارند در ماه جاری نیز چند دیدار مشابه دیگر داشته باشند.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع نزدیک به مقام‌های عربستان‌ سعودی گزارش داد سطح انتظارات ریاض در گفت‌وگوهای قبلی خود با ایران پایین بوده و خاطرنشان کرد عربستان سعودی با این کار به دولت بایدن نشان داده که اهل گفت‌وگو است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز روز جمعه سفر دو روزه خود به عربستان سعودی را آغاز می‌کند و علاوه بر روابط دوجانبه، نخست وزیر پاکستان قرار است درباره مسائل منطقه‌ای با رهبران سعودی گفت‌وگو کند.

پیشتر از عمران خان که به ایران نیز سفر کرده، به عنوان یکی از میانجی‌ها در حل مشکلات روابط تهران و ریاض نام برده شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More