شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

علوی: به بازداشت‌شدگان در پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای چهار میلیارد خسارت دادیم

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، درباره دستگیرشدگان در پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای، که ماه‌ها بازداشت، شکنجه و وادار به اعترافات اجباری و تلویزیونی دروغین شده بودند، گفت که این افراد ۵۳ نفر بودند و دلیل بازداشت‌شان «اختلاف نظر کارشناسان وزارت اطلاعات» بوده و بعد از اثبات بی‌گناهی‌شان، جمعا  چهار میلیارد تومان خسارت به آن‌ها پرداخت شد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که مازیار ابراهیمی، یکی از بازداشت‌شدگان در این پرونده در یک گزارش تلویزیونی در بخش فارسی بی‌بی‌سی و سپس در یک گفت‌و‌گو‌ با تلویزیون ایران اینترنشنال اعلام کرد که برای اعتراف اجباری به قتل دانشمندان هسته‌ای،‌ از جمله مجید شهریاری و مسعود علی‌محمدی، تحت فشار و شکنجه ماموران امنیتی وزارت اطلاعات ایران قرار گرفته بود. محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی، در واکنش به این مصاحبه از وزیر اطلاعات «طرح سوال» کرد.

محمود صادقی، روز سه‌شنبه دوازدهم شهریور،  با اشاره به این‌که وزیر اطلاعات «همراه با بعضی از مدیران و کارشناسان ذی‌ربط با حضور در کمیسیون امنیت ملی به سوالات درباره ترور کارشناسان هسته‌ای پاسخ داد»، گفت: «پرسش و پاسخ‌ها بیش از ۴۰ دقیقه طول کشید و به‌علت کمبود وقت قرار شد توضیحات تکمیلی ظرف یک ماه آینده به اینجانب ارائه شود.»

این نماینده در «طرح سوال» خود از وزیر اطلاعات پرسیده بود که «مازیار ابراهیمی» که در فیلم پخش شده از صدا و سیما «صریحا به نقش خود در فرماندهی عملیات ترور دانشمندان هسته‌ای اعتراف کرده بود، آزاد شده و در کشور آلمان مقیم شده، توضیح دهید: آیا فرد یاد شده واقعا همان کسی است که اعترافات او از صدا و سیما پخش شد؟ مبنای آزادی او چه بوده است؟ آیا ادعای او مبنی براینکه تحت شکنجه مجبور به اعتراف شده صحت دارد؟» و «رسیدگی به پرونده دانشمندان هسته‌ای به کجا منتهی شده است.»

 صادقی گفت: «در جریان حضور وزیر اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی و بنابر اظهار علوی، کارشناسان وزارت اطلاعات درباره دخالت متهمان در ترورها اختلاف‌ داشته‌اند که پس از بررسی‌ کارشناسی معاون حفاظت وزارت اطلاعات عدم انتساب اتهام به آن‌ها محرز شده است. به‌گفته‌ او متهمان ۵۳ نفر بوده‌اند و پس از احراز بی‌گناهی آن‌ها ۴میلیارد تومان بابت جبران خسارت به آن‌ها پرداخت شده است.»

صادقی گفت که وزیر اطلاعات درباره این سوال که «آیا اعترافات متهمان ترورهای هسته‌ای در اثر شکنجه بوده و چه برخوردی با ماموران خاطی شده» است، «توضیح روشنی نداد، اما تاکید کرد که از زمان تصدی وزارت اطلاعات از طریق آموزش و بازرسی و نظارت دقیق‌تر رویه‌ها اصلاح شده و با برخی از مأموران خاطی برخورد شده است.»

بخشی از توضیح علوی در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به میزان پرداخت خسارت به ۵۳ تن از بازداشت شدگان اختصاص داشت. صادقی از قول وزیر اطلاعات نوشت که «مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان بابت جبران خسارت به مازیار ابراهیمی پرداخت شده است.»

این درحالی است که مازیار ابراهیمی پس از سخنان علوی در مجلس، طی مصاحبه با ایران اینترنشنال گفت: «متاسفم که وزیر اطلاعات‌ نمی‌داند چقدر گرفته‌ام، من ۲۱۵ میلیون تومان خسارت گرفتم.»

مازیار ابراهیمی تاکید کرد که «این خسارت به زور به من پرداخت شد تا پرونده شکایت من از وزارت اطلاعات بسته شود.» ابراهیمی گفت: «وزارت اطلاعات با پرداخت این مبلغ او را تحت فشار گذاشت که شکایت خود در سازمان قضایی نیروهای مسلح از وزارت اطلاعات در خصوص بازداشت غیرقانونی و شکنجه و اخذ اعترافات اجباری را پس بگیرد.»

پاسخ وزیر اطلاعات، نه تنها مازیار ابراهیمیکه حتی نماینده تهران را نیز قانع نکرد و صادقی گفت: «پاسخ محمود علوی، درباره مسئولیت وزارت اطلاعات در جبران کامل خسارات مادی، روحی و حیثیتی وارده به نامبرده، ازجمله خسارات ناشی از عدم اجرای قراردادهای مربوط به صدا و سیما قانع‌کننده نبود.»

این نماینده مجلس گفت که «وزیر اطلاعات اکیدا هرگونه ارتباط یا اختلاف نظر وزارت اطلاعات با سازمان اطلاعات سپاه در پرونده ترورهای هسته‌ای را رد کرد و اظهار داشت حفاظت اطلاعات سپاه احتمال می‌داده بعضی از متهمان در حادثه‌ی ملارد دست داشته‌اند که با همکاری اطلاعاتی دو نهاد، عدم دخالت آنها در آن انفجار محرز شده است.»

صادقی در صفحه توییتر خود نوشت که اقدامات وزارت اطلاعات در خصوص ۵۳ شهروند بی گناه بازداشت شده از جمله مازیار ابراهیمی را «ناکافی» می‌داند و  این وزارت‌خانه «باید با صدور اطلاعیه‌ و حتی پخش مستندی از سیما به خطای خود اعتراف و طبق آموزه‌های امام علی از آن‌ها عذرخواهی و طبق اصل ۱۷۱ قانون اساسی اعاده حیثیت می‌شد.»

اعترافات اجباری و فرجام نامعلوم پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای

مازیار ابراهیمی و شمار دیگری از کسانی که اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود در ایران به اتهام دست داشتن در «ترور دانشمندان هسته‌ای» بازداشت شدند بعد از چند سال زندان اکنون آزاد شده‌اند. مازیار ابراهیمیکه به آلمان مهاجرت کرده است فاش کرد که در جریان این بازداشت وی و شماری دیگر از بازداشت شدگان تحت شکنجه، تهدید و ماه‌ها حبس در سلول انفرادی به «اعترافات اجباری» واداشته شدند.

حاصل آن اعترافات اجباری در صدا و سیمای جمهوری اسلامی و تحت عنوان فیلمی به نام «کلوپ ترور» پخش شد که در آن ۱۳ نفر، از جمله ابراهیمی، درباره ترور دانشمندان هسته‌ای ایران اعترافاتی را مطرح کرده بودند.

بعد از آنکه مازیار ابراهیمی، فاش کرد که این اعترافات اجباری براساس نظر مسئولان پرونده و بازجویان بوده که بازداشت‌شدگان را واردار کرده بودند از سفر به اسرائیل و آموزش در آنجا حرف بزنند، دستکم دو مقام ارشد ابتدا علی ربیعی، سخنگوی دولت، که خود از چهره‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی و روز سه‌شنبه نیز محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی به صراحت تایید کردند فیلم پخش شده با عنوان «کلوپ ترور» سناریوی نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی بوده و واقعیت نداشته است و حاصل دستکم بازداشت ۵۳ نفر از شهروندان و ماه‌ها اعتراف‌گیری شکنجه و اعتراف‌گیری اجباری از آن‌هاست.

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت که «عامل ترور مسعود علی‌محمدی» از دانشمندان هسته‌ای جمهوری اسلامی «مجید جمالی‌فشی بوده و ارتکاب ترور از سوی او محرز و به همین دلیل او محکوم به اعدام شده و حکم اعدام او اجرا شده است.»

به این ترتیب علوی، اتهام «ترور مسعود علی‌محمدی، یکی از دانشمندان هسته‌ای» را به پای مجید جمالی‌فشی یعنی تنها کسی نوشت که به گفته او از میان بازداشت شدگان اعدام شده است اما اکنون با تایید رسمی سناریوسازی و بازداشت اشتباهی ۵۳ شهروند و اخذ اعترافات اجباری تلویزیونی از آن‌ها در ارتباط با پرونده‌ای با اهمیت  و حساسی چون«ترور دانشمندان هسته‌ای»، این پرسش بیش از پیش حتی در میان طیفی از مسئولان جمهوری اسلامی وجود دارد که «ترور» این دانشمندان و فعالان در امور هسته‌ای جمهوری اسلامی از سوی چه کسانی انجام شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More