شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فرمانده کل سپاه: اگر سفارت آمریکا باقی می‌ماند عمر انقلاب تمام می‌شد

 

برخی از فرماندهان نظامی ایران هم‌زمان با سالروز تسخیر سفارت آمریکا در تهران، به تمجید از عملیات گروگان‌گیری دیپلمات‌های آمریکایی در سال ۱۳۵۸ پرداختند.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، در راه‌پیمایی روز ۱۳ آبان تهران که مانند هرسال مقابل سفارت پیشین آمریکا برگزار شد، بقای جمهوری اسلامی را به تسخیر سفارت آمریکا مرتبط کرد و گفت اگر سفارت آمریکا به فعالیت خود ادامه می‌داد، «بدون تردید انقلاب اسلامی عمر ۴۰ساله نمی‌کرد و در همان دهه اول انقلاب، عمر انقلاب تمام می‌شد».

سفارت ایالات متحده آمریکا در تهران روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ ازسوی گروهی تحت عنوان «‌دانشجویان پیرو خط امام» تسخیر شد و دیپلمات‌های این سفارت‌خانه به مدت ۴۴۴ روز گروگان گرفته شدند. تسخیر سفارت آمریکا سرآغاز تنش چهل‌ساله در روابط تهران- واشنگتن و مبنای آن دسته از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تلقی می‌شود که تحریم‌های اولیه خوانده می‌شوند.

حسین سلامی، جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیز شنبه شب، ۱۲ آبان‌ماه، در گفت‌وگویی با تلویزیون ایران گفت که تحریم‌های آمریکا علیه ایران بعد از تسخیر سفارت این کشور در تهران، به پیشرفت ایران منجرشده است. او گفت: «بعد از چهل‌سال تحریم و جنگ هشت‌ساله، کشور ایران علاوه‌بر اینکه در جبهه‌های وسیع با آمریکا درحال جنگ‌ بوده، به پیشرفت‌هایی دست‌یافته که می‌تواند فشارهای اقتصادی ناشی‌از تحریم را نیز دفع کند.»

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نیز روز شنبه در آستانه سیزده آبان که در ایران «روز دانش‌آموز» نامیده شده، در سخنرانی برای گروهی از دانش‌آموزان، با اشاره به اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: «در یک نگاه وسیع‌تر، قدرت و اقتدار و هیمنه آمریکا در دنیا، رو به افول و زوال است و آمریکای امروز، به‌مراتب ضعیف‌تر از آمریکای چهار دهه قبل است.»

ایالات متحده آمریکا قرار است تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی را از امروز اعمال کند. تحریم‌هایی که افراد و شرکت‌های تازه‌‌ای را هدف می‌گیرد و یکی از اهداف آن، به صفر رساندن صادرات نفت ایران  است. 

اعمال تحریم‌های نفتی بر ایران از روز دوشنبه، تجارت جهانی با جمهوری اسلامی را تا حد زیادی محدود خواهد کرد و شرکت‌های اروپایی طرف معامله با ایران درصورت تبعیت نکردن از فرمان اجرایی ترامپ، به‌شدت متضرر خواهند شد.

ایالات متحده پس‌از خروج از برجام، به‌دنبال محدودسازی تجارت کشورهای اروپایی با ایران و به‌نوعی تحت فشار قرار دادن تجارت بین‌المللی است. 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More