شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فریاد توییتری برای چهل و دو سالگی انقلاب اسلامی؛ #از_شما_بیزاریم

با فرا رسیدن چهل و دومین سالگرد حکومت جمهوری اسلامی در پی انقلاب سال ۱۳۵۷ و با فراخوان حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، کاربران توییتر هشتگ «از شما بیزاریم» را به صورت گسترده مورد استفاده قرار داده‌اند.

اسماعیلیون در متنی به همین مناسبت با اشاره به موارد متعدد فسادهای اقتصادی و نقض حقوق‌بشر در ۴۲ سال گذشته، نوشت: «سالگرد انقلاب‌تان را بر این خون‌ها که ریخته‌اید، جشن بگیرید...»

او اضافه کرد: «اما ما از شما بیزاریم و شما را انسان نمی‌دانیم. بر شما نامی نیست. بر خونی هم که ریخته شد نامی نیست. آن‌که باد می‌کارد، توفان درو خواهد کرد.»

اکنون کاربران رسانه‌های اجتماعی از جمله خانواده زندانیان سیاسی، بستگان کشته‌ و اعدام‌شدگان حکومت، فعالان مدنی،‌ روزنامه‌نگاران، مدال‌آوران ورزشی و حامیان حقوق زنان با استفاده از این عبارت مورد اشاره در پیام اسماعیلیون به اعتراض به سرکوب و ناکارآمدی جمهوری اسلامی پرداخته‌اند.

هانیه قره اوغلانی،‌ خواهر دانشجوی زندانی، برای استفاده از این هشتگ در توییترش نوشته: «برای ۱۴ سال حکمی که فقط با یه نوشته برای برادرم دارید،‌ برای سناریویی که خودتونم اذعان دارید که هیچ مدرکی براش ندارید،‌ برای حسرت در آغوش گرفتنش که ۲۲۴ روزه دارو نابودمون می‌کنه.»

 

امجد حسین پناهی هم فعال حقوق بشری است که با انتشار تصاویر مادران کشته‌شدگان اعتراضات سراسری سال‌های مختلف نوشته: «از شما بیزاریم چون این مادران از شما بیرارند...»

ابراهیم الله‌بخشی،‌ درویشی که سابقه زندان سیاسی دارد، در توییت‌هایی به نام و تصاویر اعدام‌شدگان از جمله محمد ثلاث و مصطفی صالحی اشاره کرده و گفت: «برای ایرانی که ویرانش کردید ما از شما بیزاریم.»

 

بیزاری از دخالت در سبک زندگی

سپیده پورآقایی،‌ فعال سیاسی و مدیر «شهروندیار»،‌ در توییترش با انتشار نمایه جمهوری اسلامی نوشت: «چهل ساله که شادی،‌ آزادی، انتخاب سبک زندگی، رقص و موسیقی،‌ تولید فکر و فلسفه و خلاصه هر آنچه رنگی و بویی از اندیشه،‌ زیبای و ترقی داره رو از یک ملت گرفتند.»

 

نسیبه شمسایی،‌ از فعالان مقابله با حجاب اجباری،‌ نوشته است: «زخم،‌ گلوله،‌ سینه،‌ داغ،‌ تبعید،‌ شلیک،‌ مادر، فرزند، دوری، خون، آسفالت،‌ جون،‌ صدا،‌ میله، تنها،‌ تیغ، شوکر،‌ اجبار،‌ خفقان... از شما بیزاریم.»

 

 

 

به خاطر اینکه زندگی نکردیم

مهتاب قربانی،‌ شاعر و نویسنده، در توییترش این هشتگ را در ادامه جمله‌اش آورد: «به خاطر اینکه زندگی نکردیم. شما نذاشتید زندگی کنیم.»

 

کاوه کرمانشاهی که در زمینه حقوق بشر فعالیت می‌کند هم توییت کرد: «برای همه جان‌هایی که ستاندید. برای همه زندگی‌هایی که نابود کردید. برای همه آزادی‌هایی که گرفتید. برای همه حق‌هایی که پایمال ساختید. برای همه امیدهایی که کشتید. برای همه ستم‌هایی که روا داشتید. برای همه رویاهایی که به باد دادید. برای این همه تباهی از شما بیزاریم.»

 

بسیاری از کاربران نیز به زبان انگلیسی و با استفاده از این هشتگ سعی کرده‌اند پیام «بیزاری» از حکومت جمهوری اسلامی را در سالگرد انقلاب آن منتشر کنند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More