شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

متهمان هفت‌تپه به پنج سال حبس تعزیری محکوم شدند

دادگاه تجدیدنظر تعدادی از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه و فعالان کارگری را به پنج سال زندان محکوم کرد. 

«کمپین دفاع از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه» روز شنبه ۲۳ آذرماه در توییتی خبر داد که دادگاه تجدیدنظر احکام حبس اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، سپیده‌ قلیان، امیرحسین‌ محمدی‌فرد، ساناز الهیاری، عسل محمدی و امیر‌ امیرقلی را صادر کرد. 

روز پنجشنبه نیز اعلام شد که دادگاه‌ انقلاب تهران، به ریاست قاضی مقیسه، علی نجاتی را که پیش از این از کار اخراج و مجبور به بازنشستگی پیش از موعد شده بود، به اتهام «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی» از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام به پنج سال زندان محکوم کرده است.

کمپین دفاع از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه این احکام را «غیرقابل قبول و در حکم محاکمه طبقه کارگر»‌ خواند. 

فرزانه زیلابی، وکیل تعدادی از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه هم روز پنجشنبه درباره حکم نجاتی در گفت‌وگو با کانال تلگرام «امتداد» گفت: «متاسفانه در برخی از دادگاه‌های ما، کیفر حق‌خواهی کارگران هفت‌تپه، حامیان و فعالان کارگری، حبس و شلاق است.»

او گزارش‌های غیرمستند مراجع امنیتی را مبنای صدور احکام قضایی سنگین برای این کارگران دانست.

«گروه اتحاد بازنشستگان» شرکت کشت و صنعت هفت‌تپه هم حکم حبس صادر شده برای نجاتی را محکوم کرد و آن را «پاسخی سرکوبگرانه به فقر و گرسنگی کارگران» خواند. 

این گروه روز جمعه ۲۲ آذرماه در اطلاعیه‌ای که در اعتراض به احکام کارگران هفت‌تپه نوشت: «اعتراضات و اعتصابات متعدد کارگران نیشکر هفت‌تپه، و سایر بخش‌ها و مراکز کارگری نشان داده است که برخورد امنیتی و پرونده‌سازی و به محاکمه و حبس کشاندن کارگران و فعالان، پاسخی سرکوبگرانه به فقر و گرسنگی کارگرانی است که ماه‌ها حقوقشان معوق مانده و در ناامنی معیشتی به سر می‌برند.»

هم‌زمان «سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه»‌ ضمن محکومیت این‌ احکام قضایی، اظهار کرد: «صدور این‌گونه احکام ضد کارگری نمی‌تواند باعث رعب و وحشت کارگران در ادامه مبارزه بر علیه ستم و استثمار باشد، تا ستم و استثمار وجود داشته باشد مبارزه طبقاتی کارگران ادامه خواهد داشت.»

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در تاریخ چهارم و هشتم آبان‌ماه به قید وثیقه‌های ۷۵۰ و یک میلیارد و پانصد میلیون تومانی آزاد شدند. دادگاه انقلاب تهران در شهریورماه بخشی را به ۱۴ سال حبس تعزیری و قلیان را به ۱۸ سال زندان محکوم کرده بود.  

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More