شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مجری میزگرد لغوشده روابط ایران-اروپا: حقوق بشر باید پیش‌شرط روابط تجاری با تهران باشد

 

پاتریک وینتور، روزنامه‌نگار گاردین که قرار بود میزگرد روابط اقتصادی اروپا با ایران را برگزار کند، پس از انصراف از آن در گفت‌وگو با «تیتر اول» ایران‌اینترنشنال اعلام کرد دلیل تصمیمش اعدام روح‌الله زم بوده و توافق‌های آینده با ایران هم باید مشروط به بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور شود.

وینتور روز دوشنبه ۲۴ آذرماه به «تیتر اول» ایران اینترنشنال گفت:‌ «واقعا این میزگرد می‌توانست یک فرصت طلایی محسوب شود، ولی وقتی روز شنبه قتل همکار روزنامه‌نگارمان، یا به تعبیری اعدام او، اعلام شد، برای من کار را بسیار بسیار دشوار کرد که حالا چه‌طور می‌توانیم در چنین وضعیتی با طرف‌های ایرانی در مورد آینده روابط گفت‌و‌گوی منطقی داشته باشیم.»

او اشاره کرد انصراف از برگزاری این میزگرد را در مشورت با خانواده زندانیان انجام داده است.

در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به اعدام روح‌الله زم، مدیر و موسس کانال تلگرام «آمدنیوز»، روز دوشنبه پس از آنکه پاریس آن را «وحشیانه و غیرقابل قبول» خواند و اعلام کرد سفرای فرانسه، آلمان، اتریش و ایتالیا در میزگرد روابط اقتصادی اروپا با ایران شرکت نمی‌کنند، این میزگرد لغو شد. 

پیش از اعلام لغو میزگرد، این روزنامه‌نگار گاردین در توییتی اعدام روح‌الله زم را «نفرت‌برانگیز» خوانده و اعلام کرده بود برای میزبانی نشست حاضر نمی‌شود.

وینتور روز دوشنبه در ادامه مصاحبه‌اش با ایران اینترنشنال، تاکید کرد موضوعات حقوق بشری باید در روابط و توافق‌های آتی اروپا با جمهوری اسلامی لحاظ شود.

وینتور گفت:‌ «تمرکز تحریم‌های فعلی عمدتا روی این موضوع است که آیا ایران به تعهدات برجامی خود عمل کرده یا نه، اما به نظر من می‌شود این موضوع را هم مطرح کرد که با توجه به سابقه حقوق بشری ایران، چگونه می‌شود با این کشور روابط عادی برقرار کرد.»

او افزود: «به نظر من، باید کاملا این موضوع را روشن کرد که بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران پیش‌شرط عادی‌سازی روابط تجاری با این کشور است.» 

وینتور همچنین بر ضرورت افزایش حساسیت‌ها بر موضوع حقوق بشر در ایران تاکید کرد و گفت اعضای میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا نیز از او خواستند تا این موضوع را برای سفیر اتحادیه اروپا روشن کند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More