شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

محمود صادقی: وزیر دفاع گفت تخطی اپراتور دلیل شلیک به هواپیمای اوکراینی بود

 

یک نماینده مجلس دهم در ایران خبر داد که وزیر دفاع این کشور «تخطی اپراتور» پدافند هوایی از «ضوابط» را دلیل شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی اعلام کرده است. در مقابل همسر یکی از کشته‌شدگان این پرواز نوشت که اپراتور این پدافند «مدرس حرفه‌ای استفاده از آن در ایران و سوریه بوده است».

محمود صادقی در توییتر خود اعلام کرد که امیر حاتمی، وزیر دفاع، سه‌شنبه هفته گذشته در پاسخ به سوال او گفته است: «تخطی اپراتور از ضوابط مربوط به اقدام در وضعیت محدود (لزوم کسب مجوز) و عدم ارتباط‌گیری و اتکا به اطلاعات مبهم دریافتی را علت شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراینی اعلام کرد.»

جواد سلیمانی، همسر الناز نبیئی یکی از مسافران پرواز۷۵۲، در واکنش به این سخنان نقل شده از وزیر دفاع ایران نوشت: «لعنت بر دروغگو. اپراتور این سامانه مدرس حرفه‌ای استفاده از آن در ایران و سوریه بوده است. چگونه ممکن است سهوا خطا کند؟! بهتر است از رهبرتان بپرسید چرا حریم هوایی را نبستند و پروازهای همزمان با پرواز اوکراین را متوقف کردند؟! و پروازهای هم مسیرش را از مسیر اصلی منحرف کردند.»

محمود صادقی، بهرام پارسایی و شهاب‌الدین بیمقدار در سوالی از وزیر دفاع درباره شلیک به این هواپیما اعلام کرده بودند که هر چند دلیل این حادثه «خطای انسانی» اعلام شده اما این موضوع «نافی مسئولیت سازمانی دستگاه‌های ذیربط نیست».

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در ایران، گفته که یک نفر در پرونده شلیک به این هواپیما بازداشت شده است؛ موضوعی که پیش از این نیز شکرالله بهرامی، رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح هم اعلام کرده بود.

با این حال حسن نوروزی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم، روز ۱۷ فروردین گفتکه در این پرونده هیچ فردی بازداشت نشده است. پس از این سخنان سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرده بود که از این نماینده مجلس شکایت خواهد کرد.

خانواده مسافران این هواپیما اعلام کرده‌اند که بیش از دو موشک به این هواپیما شلیک شده است.

در همین حال الکساندر رووین، رییس پزشکی قانونی اوکراین، گفته که مسافران پیش از سقوط این هواپیما به دلیل ترس از حادثه‌‌ای، از صندلی‌های خود خارج شده‌ بودند.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۹۸ و همزمان با عملیات سپاه پاسداران علیه دو پایگاه نظامی آمریکا در عراق، با شلیک پدافند سپاه پاسداران منهدم شد و همه ۱۷۶ مسافر آن کشته شدند.

جمهوری اسلامی نه تنها عاملان این کشتار را معرفی و محاکمه نکرده، بلکه اخیرا تعدادی از دانشجویان شرکت‌کننده در تجمع اعتراض به سرنگونی این هواپیما به زندان محکوم شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More