شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مردم علیه مردم

روزنامه آرمان این هفته را سرنوشت‌ساز دانسته است، چرا که حالا وزیر خارجه آلمان در ایران است و چهارشنبه هم نخست‌وزیر ژاپن به ایران می‌آید، بلکه در بحران ایران و آمریکا میانجی‌گری کند. با این حال، یادداشت‌ها و گزارش‌های مطبوعاتی چندان خوشبینانه نیست. روزنامه کیهان سفر هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، را به تمسخر گرفته و نوشته است وقتی هواپیمای محمد‌جواد ظریف به‌علت تحریم سوخت‌رسانی در آلمان روی زمین مانده بود، آلمانی‌ها یک باک بنزین را دریغ کردند، الان چه انتظاری می‌توان داشت؟

روزنامه ابتکار سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن را بررسی کرده و نوشته است برخی ناظران معتقدند آمریکایی‌ها می‌خواهند مدل گفت‌و‌گو با کره شمالی را در پیش بگیرند، در آن ماجرا کره جنوبی میانجی بود و در شرایط فعلی، ژاپن همان نقش را بازی می‌کند؛ بنابراین نمی‌توان به نتیجه‌بخشی سفر شینزو آبه چندان خوشبین بود و سفر نخست‌وزیری ژاپنی به ایران، بعد از چهل سال، فقط صورتی نمادین خواهد داشت.  

اکبر نعمت‌اللهی در روزنامه اقتصادی ثروت در مطلبی با عنوان «اقتصاد بدون نفت» به سفر نخست‌وزیر ژاپن پرداخته و نوشته است حوصله دنیا از مشکلات دیرینه ایران و آمریکا سر رفته است و کشورهای صنعتی می‌خواهند نفت ایران به بازار برگردد تا در دورانی که بیم رکود اقتصادی جهانی می‌رود، بازار نفت ثبات داشته باشد و از طرفی، بازار ایران و صادرات پتروشیمی و فولاد و حفظ صلح در منطقه هم برای کشورهای غربی مهم است. نویسنده روزنامه ثروت این را هم گفته که موضع رسمی دستگاه دیپلماسی ایران این است که میانجی نمی‌پذیرد، اما قرار است از آقای آبه استقبال گرمی شود و این نشان می‌دهد قرار است نقش نخست‌وزیر ژاپن جدی گرفته شود.  

اما بشنوید از غلامحسین کرباسچی، دبیر‌کل حزب کارگزاران، که اظهارات دیروزش درباره محمد‌علی نجفی، که به اتهام قتل در زندان است، میان اصلاح‌طلب‌ها ولوله انداخته است.  

کرباسچی دیروز در روزنامه سازندگی نوشته بود که به اصلاح‌طلب‌های حامی شهردار شدن نجفی درباره روابط شخصی‌اش هشدار داده بود. حالا، سعید شریعتی، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، به آرمان گفته است که کرباسچی دوره‌ای شهردار بوده و فکر می‌کند پدرخوانده تهران است و در چند ماهی که نجفی شهردار بود هم با او نزاع داشت و می‌خواست نجفی دستوراتش را اجرا کند.  

روزنامه آفتاب نیز از درگیری اصلاح‌طلب‌ها سر نجفی گزارش داده و آن را بی حاصل دانسته است. روزنامه اصول‌گرای جوان اما نگاه دیگری به دعوای اصلاح‌طلب‌ها داشته و عبدالله گنجی، مدیر مسئول جوان، نوشته است وقتی تساهل فرهنگی دستور‌العمل اصلاح‌طلبان می‌شود، عاقبتش چنین است و کسانی که از جداسازی اتاق کارمندان زن و مرد خجالت می‌کشند در خلوت کار دیگری می‌کنند و ماجرای اخلاقی محمد‌علی نجفی به دلیل سست شدن کمربند نیست، بلکه سست شدن اعتقادات است. برویم سروقت روزنامه‌خوانی در هفته سرنوشت‌ساز.

مردم علیه مردم    

 

چندی پیش، توییتی در فضای مجازی دست به دست گشت که از مردم خواسته بود موارد بی‌حجابی را به سامانه پلیس گزارش دهند. در پی این درخواست، که مقامات پلیس اعلام کردند از جانب آن‌ها نبوده است، بحث و مجادله میان موافقان و مخالفان بالا گرفت و عاقبت معلوم شد که توییت از سوی دادسرای ارشاد در دستگاه قضایی بوده است.  

حالا، همدلی بازتاب‌های این درخواست مقام قضایی را بررسی کرده و نوشته است درخواست قوه قضاییه از مردم برای گزارش بد‌حجابی به این شائبه دامن می‌زند که مسئولان قوه قضاییه به تشکیلات عریض و طویل پلیس، که برخورد با بد‌حجابی هم در شمار وظایفشان قرار دارد، اعتماد و اعتقادی ندارند. از سویی، وقتی جرم بد‌حجابی هیچ تعریف قانونی مشخصی ندارد و معلوم نیست بالاخره روسری باید چقدر از مو را بپوشاند تا بد‌حجابی تلقی نشود، مردم می‌بایست چه چیزی را گزارش بدهند و ممکن است چنین گزارش‌های سلیقه‌ای مردم را علیه مردم قرار دهد.

زنانی دیگر در پرونده نجفی   

گزارش اول روزنامه جوان با عنوان «یک کشته و صد زخمی» به پرونده محمد‌علی نجفی و نزاعی که به دنبالش بین اصلاح‌طلب‌ها افتاده، پرداخته است. در گزارش جوان می‌خوانیم که واقعیت این است که یک انسان به ضرب گلوله مدیری اصلاح‌طلب کشته شده و این انسان همسر دوم قاتل بوده است. جوان از قول خبرنگارها گزارش داده که فساد اخلاقی نجفی محدود به مورد این قتل نبوده است و زنان دیگری هم با شهردار سابق تهران در ارتباط بوده‌اند.  

در ادامه این گزارش آمده است هر‌چند نباید در زندگی شخصی دیگران دخالت کرد، این قاعده درباره مسئولان نظام صدق نمی‌کند و آن‌ها باید از برخی مباحات مثل چند‌همسری چشم بپوشند.

روحانی از حلقه مشاورانش ضربه خورد  

وعده‌های رییس‌جمهوری محقق نشده و یکی از دلایل این ناکامی، حلقه مشاوران روحانی است که به او ضربه زده است.

حمیده زرآبادی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس، با بیان آنچه آمد، تصریح کرده است که روحانی حلقه مشاوران بسته‌ای دارد که نمی‌گذارند افراد دیگری با رییس‌جمهوری ارتباط داشته باشند و شایستگان فرصت حل مشکلات را پیدا کنند.  

نماینده قزوین ادامه داده است که استعفای وزیر آموزش‌و‌پرورش به بهانه شرکت در انتخابات مجلس، صوری بوده و احتمالا اختلافات درونی کابینه باعث استعفای بطحایی شده است.  

این نماینده اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که چرا در مجلس قوانینی در حمایت از حقوق زنان به تصویب نمی‌رسد، پاسخ داده است که هنوز فضای مرد‌سالاری در جامعه و مجلس حکمفرماست و مثلا در کمیسیون قضایی مجلس، یک خانم هم حضور ندارد.  

این‌طور که زر‌آبادی گفته است حتی برخی از زنان تفکر سنتی دارند و به قوانینی که بر‌خلاف منزلت زن است رای موافق می‌دهند.

ثانیه‌شمار گام دوم برجامی

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، در ایران به سر می‌برد و به نظر می‌رسد موضوع اصلی مذاکرات عاقبتِ برجام و ساز‌و‌کار مالی اتحادیه اروپاست. عبدالرضا فرجی‌راد یادداشتی در این‌باره نوشته و تکاپوی اروپایی‌ها را در پی اولتیماتوم ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای دانسته است.  

نویسنده اعتماد نقش آلمان را موثر دانسته و اضافه کرده ترامپ علاقه‌مند است آلمان حامل پیام‌هایش باشد و به فرانسه و امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری این کشور، چندان اعتماد ندارد.  

این کارشناس امور بین‌الملل با بیان این‌که تحریم‌های آمریکا تا به حال نتوانسته است خواسته‌های ترامپ را بر‌آورده سازد، عنوان کرده است که زمان به‌نفع ترامپ نیست، چرا که منازعات اقتصادی با چین را شروع کرده و در مذاکرات کره شمالی هم به جایی نرسیده و ترفندهای آمریکا در قبال ایران هم جواب نداده است.

قمار، این‌ بار با طلای کاغذی

بازار طلا در ایران حساب‌و‌کتاب ندارد، وقتی قیمت جهانی طلا بالا می‌رود، قیمت طلا در ایران پایین‌تر است و بالعکس. اخیرا، در بازار طلا معاملاتی به‌شکل گسترده در جریان است موسوم به طلای کاغذی.

طلای کاغذی یعنی این‌که مشتری طلا را به قیمت روز می‌خرد، اما به‌جای طلا رسید می‌گیرد و چند وقت بعد، دوباره به فروشنده مراجعه می‌کند و اگر قیمت‌ها بالا رفته بود، سودش را می‌گیرد.

این کاغذهای رسید که حتی یک گرم طلا با آن مبادله نمی‌شود، دست به دست می‌شود و خیلی‌ها به سودای این‌که می‌توانند طلا را زیر‌قیمت بخرند و سودی کنند، وارد بازار شده‌اند.

روزنامه تجارت با محمد اسدی جوزانی، رییس انجمن طلا و جواهر گفت‌و‌گویی کرده و از او شنیده که معاملات طلای کاغذی همان قمار است.  

جوزانی این را هم گفته است که معاملات کاغذی، که طلا در آن نقشی ندارد، باعث شده است تولید و طلاسازی در بازار راکد شود و بسیاری از کارگران طلا‌ساز بیکار شوند.

مصرف گُل دیگر لاکچری نیست  

مصرف ماریجوانا یا «گُل»، نامی که در ایران معروف است، زمانی فقط میان طبقات مرفه و بالا‌شهر تهران رایج بود، اما تحقیقات نشان می‌دهد که در جنوب شهر هم مصرف گل تا ۱۰ درصد افزایش داشته است و معتادان به مواد مخدر به مصرف متنوع روی آورده‌اند و گل هم در فهرست مواد مصرفی است.  

به گزارش آفتاب، مصرف گل از آن‌جا که شایع شده است اعتیاد‌آور نیست، میان دانش‌آموزان هم رشد چشمگیری داشته است و حتی مصرف‌کنندگان ۹ ساله نیز دارد.  

این در حالی است که به گفته کارشناسان، ماده گل ۷۰ درصد بیشتر از حشیش اعتیاد‌آور است و می‌تواند عوارضی مثل توهم و فراموشی در پی داشته باشد.  

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More