شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مرکز آمار ایران: تورم نقطه‌ای مواد خوراکی در شهریور ماه به  ۶۱/۶ درصد افزایش یافت

روند افزایشی نرخ تورم با وجود شعارهای اقتصادی ابراهیم رئیسی در دومین ماه به قدرت رسیدن او همچنان ادامه یافت و مرکز آمار ایران از افزایش نرخ تورم سالانه به ۴۵/۸ و افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در شهریور ماه به  ۶۱/۶ درصد خبر داد.

«نرخ تورم سالانه» در شهریور ماه سال ۱۴۰۰ فاصله خود را تا بالاترین نرخ تورم سالانه ثبت شده طی سه دهه گذشته در ایران، نرخ تورم ۴۹/۵ درصدی سال ۷۳، کمتر کرد و به ۴۵/۸ درصد در شهریور رسید.

همچنین «نرخ تورم سالانه برای خانوارهای روستای»  با یک درصد افزایش نسبت به ماه قبل، به  ۴۹/۷ درصد رسید. این شاخص نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای روستایی در شهریور ماه رکورد بالاترین نرخ تورم سه دهه گذشته را شکسته و از نرخ تورم سالانه ۴۹/۵ درصدی سال ۱۳۷۳ نیز فراتر رفته است.

علاوه بر این، «نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری» نیز در شهریور ماه نیز با ۶ دهم درصد افزایش به ۴۵/۱ درصد رسید.

بنابر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نیز در شهریور ماه به   ۶۱/۶درصد افزایش یافت.

«نرخ تورم نقطه‌ای» گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» شامل اساسی‌ترین ملزومات زندگی مردم است در مرداد ماه سال‌جاری  معادل ۵۸/۴ درصد اعلام شده بود که در شهریور ماه با ۳/۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل، به ۶۱/۶ درصد رسید و  نشان می‌دهد روند افزایش قیمت مواد غذایی طی یک ماه گذشته شتاب گرفته است.

علاوه بر این، بنابر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای[تورم نقطه به نقطه] در شهریور ماه ۱۴۰۰ با نیم درصد افزایش نسبت به ماه مرداد ، به عدد ۴۳/۷ درصد افزایش یافت.

این نرخ به معنای آن است که خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۳/۷ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴۲/۹ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۵ دهم درصد افزایش داشته است. هم‌چنین نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای روستایی در شهریور ماه با یک درصد افزایش نسبت به ماه قبل، به ۴۷/۸ درصد رسید.

نرخ تورم گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ۷ دهم درصدی نسبت به ماه قبل به ۳۵/۴ درصد رسیده است.

بنابر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در شهریور ماه به  ۶۱/۶ درصد افزایش یافت.

«نرخ تورم ماهانه» نیز در شهریور ماه به ۳/۹ درصد افزایش یافت. این نرخ در ماه مرداد نسبت به تیر کاهش یافته بود ولی در شهریور ماه بار دیگر روند افزایش در پیش گرفت.

مرکز آمار ایران در گزارش خود از « شاخص قیمت مصرف کننده در شهریور ۱۴۰۰» افزود که در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «لبنیات و تخم مرغ» شامل افزایش قیمت ماست، پنیر و شیر پاستوریزه بوده است.

گروه «سبزیجات» و گروه «ادویه و چاشنی» از جمله رب گوجه فرنگی و سس مایونز در رتبه بعدی بیشتری افزایش قیمت نسبت به ماه قبل قرار گرفته است.

در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نیز قیمت‌های مسکن، آب، برق و گاز و اجاره بها، همچنین هزینه «هتل و رستوران» و هزینه «حمل و نقل» و ملزومات آن از جمله انواع خودروی سواری در شهریور ماه بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

 

تازه چه خبر؟
منصور پوریان رییس شورای تامین دام کشور با اشاره به شرایط اقتصادی ایران و گرانی گوشت، اعلام کرد مردم «مصرف گوشت گوسفندی را تقریبا حذف کرده‌اند و حتی...More
هشت ماه پس از أغاز واکسیناسیون در ایران، وزارت بهداشت در دستورالعملی به مراکز واکسیناسیون، از مسئولان تزریق واکسن خواسته نسبت به صحت نوع واکسن تزریقی...More
محمد اسلامی، معاون ابراهیم رییسی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت این کشور اصرار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین در مکان‌های صدمه‌دیده...More
مسعود شفیعی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران با هشدار نسبت به سرعت افزایش جمعیت در شهرهای حاشیه تهران اعلام کرد: «در برخی از شهرهای...More
بر اساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) ۱۴/۲ درصد از شهروندان ایرانی بالای ۱۸ سال «اصلا تمایلی به زدن واکسن کرونا...More