شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کارنامه اسفند ماه دولت روحانی: تورم سه رقمی برخی اقلام غذایی، رکورد دومین نرخ تورم چهل ساله

با انتشار گزارش مرکز آمار ایران که نرخ تورم نقطه‌ به نقطه مصرف‌کننده در اسفند۹۹ نسبت به اسفند ۹۸ را ۴۸/۷ درصد، نرخ تورم سالانه را ۳۶/۴ درصد و  نرخ تورم نقطه برخی اقلام غذایی را تا  ۱۰۵ درصد اعلام کرد، دولت حسن روحانی علاوه بر عبور از نرخ تورم پیش‌بینی شده از سوی صندوق بین‌المللی پول، رکوردار دومین نرخ تورم سالانه در دوره استقرار جمهوری اسلامی شده است.

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود نرخ تورم نقطه به نقطه گروه خوراکی‌ها را در اسفند ماه ۹۹ نسبت به اسفند سال ۹۸ معادل ۶۷ درصد، مبلمان و لوازم خانگی را ۶۸ درصد، کالاهای با دوام ۸۴ نرخ تورم نقطه به نقطه گروه پوشاک و کفش ۵۲ درصد، حمل و نقل را ۵۴  درصد، و بهداشت و درمان را ۴۰ درصد اعلام کرده‌ است.

در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به عنوان گروهی که به طور مستقیم بر معیشت و تغذیه مردم به ویژه دهک‌های کم درآمد موثر است، بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه متعلق به انواع روغن‌هاست و در اسفند ماه ۹۹ نرخ تورم آن به ۱۰۵/۹ درصد افزایش یافته است.

پس از روغن که در ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی از کمبود و گرانی آن نیز منتشر شده است، نرخ تورم گروه «میوه و خشکبار» در اسفند ۹۹ نسبت به اسفند سال گذشته به ۸۴/۲ درصد افزایش یافته است.

بنابر اعلام مرکز آمار ایران رتبه سوم بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در اسفند ماه در میان خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نیز به  گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» با ۷۹/۴ درصد تعلق داشته است.

تورم گروه شکر، قند، مربا، عسل ، شکلات و شیرینی نیز در اسفند ماه ۹۹ نسبت به اسفند ماه سال گذشته به ۷۲/۱ درصد افزایش یافته است و پس از آن گروه «چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه» با ۷۰/۶ درصد قرار دارد.

در گروه نان و غلات نیز نرخ تورم در اسفند ماه ۹۹ نسبت به اسفند ماه سال گذشته ۶۴/۳ درصد اعلام شده است.

گوشت قرمز و گوشت سفید و فراورده‌های آن در اسفند ماه سال ۹۹ نسبت به اسفند ماه سال ۹۸ بنابر اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم ۶۲/۲ درصدی داشته‌اند.

این درحالی است که مصرف گوشت قرمز که بنابر اعلام مقام‌های مسئول از فهرست غذایی بسیاری از مردم به ویژه دهک‌های کم درآمد حذف شده یا به شدت کاهش یافته است و در اسفند ماه با تداوم افزایش قیمت مرغ، صف‌های طولانی برای خرید مرغ با قیمتی کمتر از بازار آزاد شکل گرفت.

افزایش نرخ تورم سالانه و نرخ تورم نقطه به نقطه در اسفند ماه ۹۹ درحالی صورت گرفت که حسن روحانی در هفته اول بهمن ماه طی سخنانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، عنوان کرد که درشرایطی که «همه عوامل، روند کاهش تورم را نشان می‌دهد، نباید مجددا به التهاب تورمی دامن زده شود.»

بنابر گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم  سالانه نیز در  اسفند ماه به ۳۶/۴ درصد افزایش یافت که بالاترین میزان در سال ۹۹ است. نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه مورد بررسی، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

در گزارش مرکز آمار آمده است که نرخ تورم سالانه در فروردین۹۹ معادل ۳۲/۲ درصد ثبت شده بود و کمترین میزان این شاخص در سال‌ ۹۹ نیز ۲۵/۸ درصد بوده که در مرداد ماه این سال ثبت شده است.

به این ترتیب نرخ تورم سالانه در ایران از پیشبینی صندوق بین‌المللی پول نرخ تورم سالانه در ایران را معادل ۳۰/۵ درصد پیشبینی کرده بود بسیار فراتر رفته است.

علاوه براین، بنابر گزارش‌های رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران که بالاترین نرخ تورم در دوره استقرار جمهوری اسلامی را متعلق به سال ۱۳۷۴  دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی با ۴۹/۴ درصد اعلام کرده‌اند، دولت حسن روحانی در اسفند ماه ۹۹ با تورم سالانه ۳۶/۴ به عنوان دارنده دومین رکورد نرخ تورم در دوره جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More