شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مشاور وزیر بهداشت: آمار کرونا از سوی استان‌ها اعلام خواهد شد

 

مشاور وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا قرار است از شنبه آمار کرونا از سوی استان‌ها اعلام شود.

علیرضا افشار، نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی کرونا در خوزستان، روز جمعه گفت بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا از روز شنبه اعلام آمار و تصمیم برای قرنطینه و موارد دیگر در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت.

او توضیح بیشتری درباره این مصوبه نداده است. در هفته‌های اول شیوع کرونا در ایران آمار مربوط به جان‌باختگان و مبتلایان کرونا در به تفکیک استان‌ها اعلام می‌شد. با این حال پس از مدتی انتشار این آمار متوقف شد و تنها سخنگوی وزارت بهداشت آمار مربوط به کل کشور را اعلام می کرد.

این در حالی است که علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفته است: «بر اساس مطالعات پیش بینی می‌شود ۱۴ تا ۲۰ درصد ساکنان شهر تهران تاکنون به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.»

جمعیت تهران بیش از ۱۳ میلیون نفر است و بر اساس این سخنان این مقام وزارت بهداشت بین دو میلیون تا دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که ۱۰ برابر آمار رسمی مبتلایان در کل کشور است.

روز جمعه سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۹ فرد مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و تعداد جان‌باختگان به ۱۰ هزار و ۲۳۹ نفر رسید.

سیما سادات لاری گفت که در این مدت دو هزار و ۶۲۸ فرد مبتلا به کرونا شناسایی شده و تعداد مبتلایان به ۲۱۷ هزار و ۷۲۴ نفر رسید. 

آمار رسمی جان‌باختگان کرونا نسبت به اردیبهشت ماه بیش از دو برابر شده است. در روزهای پایانی اردیبهشت و ابتدای خرداد متوسط تعداد افراد جان‌باخته در روز حدود ۵۰ نفر بود.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت که استان‌های کرمانشاه، کردستان، خوزستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و تعداد مبتلایان در استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و البرز افزایش یافته است.

دو استان خراسان رضوی و قم از جمله استان‌هایی بودند که از ابتدا بیشترین شمار مبتلایان به کرونا را داشتند. 

در همین حال محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، اعلام کرد که در هفته اخیر تعداد مبتلایان به کرونا بار دیگر افزایش یافته و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ثابت بوده است.

با این حال روز جمعه نماز جمعه در این شهر برای نخستین بار پس از شیوع کرونا برگزار شد. محمدرضا سعیدی، امام جمعه قم، نیز در خطبه های نماز جمعه کرونا را «یک ویروس شیطانی و شرور» خواند.

روز جمعه هادی حق‌شناس، استاندار گلستان، نیز اعلام کرد که وضعیت شیوع کرونا در شرق این استان قرمز است.

شهرام حبیب‌زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، نیز گفت که هفته گذشته سیر نسبتا صعودی در موارد بستری کرونا را در بیمارستان های اردبیل شاهد بودیم.

جمیل صادقی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام، نیز خبر داد که آمار مبتلایان کرونا در این استان با اختلاف زیاد و شیب بسیار فزاینده‌ای به بالاترین میزان طی ماه‌های گذشته رسیده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More