شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
جدال میان مطهری و کدخدایی

مطهری: شورای نگهبان نمایندگان را تهدید به رد صلاحیت می‌کند

علی مطهری، نماینده مجلس، در سخنانی شورای نگهبان را متهم کرد با تهدید به رد صلاحیت، برای استیضاح نکردن وزرای دولت به نمایندگان فشار می‌آورند.  

مطهری روز پنجشنبه ۲۸ آذر با انتقاد از فشار‌ها بر نمایندگان مجلس در خصوص عقب‌نشینی از استیضاح وزرا گفت: «متاسفانه نمایندگان مجلس در تصمیم‌گیری مستقل، آزاد و راحت نیستند.» 

مطهری افزود فلسفه وجود مجلس «جلوگیری از استبداد و دیکتاتوری» است و «چند نماینده هم که تصمیم می‌گیرند وزیری را استیضاح کنند، فشار زیادی» به آنها وارد می‌شود. 

او اضافه کرد: «حتی در یکی از استیضاح‌های اخیر امام جمعه یکی از شهرها به مساله ورود کرده و به نماینده گفته است که این کار را نکند و حتی از شورای نگهبان با نماینده تماس می‌گیرد که نماینده امضای خود را پس بگیرد و می‌گویند اگر این کار را نکنید رد صلاحیتت می‌کنیم.» 

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به این اظهارات مطهری در توییتی نوشت: «ادعای تهدید به رد صلاحیت نمایندگان دروغی آشکار است.» 

کدخدایی ادامه داد:‌ «شورای نگهبان موضوع را از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد کرد.»

مطهری سه روز پیش هم از اینکه هیات رئیسه مجلس طرح استیضاح عبد‌الرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور را اعلام وصول نمی‌کند، انتقاد کرده بود. 

در پی افزایش قیمت بنزین در ایران و شکل‌گیری اعتراض‌های خیابانی، خبرهایی درباره درخواست برای برکناری حسن روحانی و استیضاح وزرای کشور و نفت منتشر شد. 

علی ربیعی، سخنگوی دولت، ۲۵ آذر در نشست خبری هفتگی خود این موضوع را رد کرد و گفت: «برخی می‌گویند به دلیل اعتراض که نمی‌گذارند دولت کار کند، رییس جمهور باید استعفا دهد. برخی هم از ابتدای عمر دولت می‌گفتند دولت شش ماه بیش‌تر نمی‌ماند، متاسفانه توجه نمی‌کنند در چه شرایطی هستیم.»

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران روز پنجشنبه حامیان این استیضاح‌ها را جریانی «تندرو و افراطی» خواند و گفت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مقابل آنها ایستاده است.

هاشمی افزود که این جریان‌ها در پی استیضاح برخی وزرا و استعفای روحانی بودند که با مخالفت خامنه‌ای از طرح خود عقب‌نشینی کردند.

 به گفته رییس شورای شهر تهران، آنها با «طرح دو فوریتی» می‌خواستند «تصمیم حاکمیت» در اجرای طرح افزایش قیمت بنزین را هم متوقف کنند، اما «حکم حکومتی رهبر باعث عقب‌نشینی» آنها شد.

آن‌طور که هاشمی گفته «آنها به دنبال رادیکالیزه کردن و تند کردن شرایط کشور هستند که بتوانند از این طریق بر سرنوشت کشور حاکم شوند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More