شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

معاون هماهنگ کننده ارتش: پیش‌بینی شیوع را ۲۹ دی انجام و ابلاغ کردیم،۱۶۰ ارتشی به کرونا مبتلا شدند

معاون هماهنگ‌کننده ارتش در یک برنامه تلویزیونی از ابتلای ۱۶۰ نفر از پرسنل این نیرو به کرونا و جان باختن سه نفر بر اثر آن خبر داد،  در حالی که مقام‌های وزارت بهداشت زمان شناسایی و اعلام شیوع کرونا در ایران را سی‌ام بهمن ماه عنوان می‌کنند، او گفت که ما از ۲۹ دی ماه به نیروهایمان اعلام کردیم که آمادگی داشته باشند.

حبیب‌الله سیاری، همچنین از ابتلای ۱۶۰ نفر از پرسنل ارتش به کرونا و جان باختن سه نفر از آنها خبر داد، درحالی که یک روز قبل نوذر نعمتی، جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش، گفته بود که «فوتی بر اثر کرونا در ارتش نداریم» و فقط در میان پرسنل ارتش «دو مورد مثبت کرونا در استان فارس، شناسایی شده است.»

معاون هماهنگ کننده ارتش در یک برنامه تلویزیونی گفت: «ما در بین پرسنل پایور ارتش جمهوری اسلامی ایران ۱۲۰ نفر مبتلا کرونا داشتیم که نزدیک یک سوم بستری بودند و مابقی خودشان استراحت داشتند تا خوب شوند و تعداد مبتلایان به کرونا در پرسنل وظیفه ارتش نیز ۴۰ نفر بودند که به خانه رفتند، خوب شده و بازگشتند.»

سیاری جان‌باختگان بر اثر کرونا در میان پرسنل ارتش را سه نفر عنوان کرد اما گفت که «در کل ارتش سه نفر فوتی داشتیم که دو نفرشان قطعا عمل قلب باز داشتند و مبتلا به کرونا نبودند، منتها در این شرایط شک کردند که اینها کرونا داشتند.»

معاون هماهنگ کننده ارتش نیز در بخشی از این برنامه تلویزیون گفت که «ما پیش‌بینی شیوع ویروس کرونا را در ۲۹دی ماه انجام دادیم و از رصد سامانه سازمان بهداشت جهانی متوجه شیوع آن در چین شدیم و به نیروهایمان اعلام کردیم که آمادگی داشته باشند.»

شواهد مختلفی از اطلاع مقام‌های جمهوری اسلامی از شیوع ویروس کرونا در ایران، هفته‌ها قبل از اعلام رسمی آن در دست است اما مقام‌های حکومتی و دولتی بر تاریخ اعلام خود تاکید دارند و در مواردی مدیرانی که تاریخی غیر و قبل از ۳۰ بهمن ماه را به عنوان زمان شناسایی و شیوع کرونا در ایران عنوان کرده‌اند از سمت‌هایشان برکنار کرده‌اند. از جمله تازه‌ترین برکناری‌ها در این ارتباط برکناری حسن عادلی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی قم، در بیست و چهارم فروردین ماه است.

عادلی طی یک مصاحبه با شبکه استانی قم از کشف موارد ابتلا به کرونا یک هفته پیش از زمان اعلام رسمی حکومت سخن گفت و به فاصله چند روز از سمت خود برکنار شد. او در این مصاحبه گفت که یک هفته پیش از ۳۰ بهمن‌ماه،‌ زمان اعلامی حکومت، در قم و ۱۵ استان دیگر موارد مشکوک به آلودگی ویروس کووید-۱۹ مشاهده شد، اما به دلیل دستورالعمل‌های رسمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از آن‌ها معاینه به عمل نیامد. معاون وقت دانشگاه علوم پزشکی قم تاکید کرد که به اصرار مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم در مورد دو فرد جان‌باخته در بیمارستان کامکار، تست کرونا انجام شد و نتیجه آن نیز مثبت بود. عادلی در همان مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد که اگر در پانزده استان دیگر نیز مواردی از ابتلا و مرگ بر اثر کرونا وجود داشت اما وزارت بهداشت با انجام تست کرونا در مورد آنها موافقت نمی‌کرد.

ایران اینترنشنال، پیشتر در اسفند ماه گذشته گزارش داده بود که بر اساس اطلاعاتی که به آن دست یافته است «شورای عالی امنیت ملی و وزارت بهداشت ایران ۱۲ روز پیش از راهپیمایی ۲۲ بهمن از مرگ شهروندان بر اثر ابتلا به کرونا در ایران مطلع‌ بودند، اما از اعلام آن خودداری کردند.»

یک منبع آگاه روز دوشنبه ۱۱ اسفند به ایران اینترنشنال گفت: «مرگ بیماران با علائم حاد تنفسی از اوایل بهمن در قم باعث شد وزارت بهداشت برای بررسی این موضوع، معاون این وزارتخانه را به شهر قم بفرستد و رسیدن ویروس کرونا به ایران برای مقامات جمهوری اسلامی از هفته دوم بهمن محرز شد.» با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی دو هفته بعد در روز ۳۰ بهمن مرگ دو فرد مبتلا به ویروس کرونا در شهر قم را تایید کردند.

رضا ملک‌زاده،‌ معاون وزارت بهداشت ایران،‌ نیز جمعه بیست و سوم بهمن ماه ضمن تایید تاخیر در اعلام رسمی ورود بیماری کرونا به ایران از سوی مقام‌های دولت، درباره دلیل این تاخیر، گفت که «کرونا را با آنفلوانزا اشتباه گرفته بودیم.» او گفت که «قدری دیر متوجه ورود کرونا به ایران شدیم؛ چون آن را با آنفلوانزا اشتباه گرفته بودیم و خود چین هم دیر متوجه شیوع شده بود.»

حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش چندمین مقامی است که از تاریخ شناسایی و اعلام آماده باش احتمالا محرمانه ارتش را برای مقابله با شیوع کرونا ۲۹ دی ماه یعنی حدود یک ماه قبل از اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران از سوی وزارت بهداشت اعلام کرده است.

این درحالی است که مقام‌های مسئول از جمله وزیر بهداشت تا روز ۲۹ بهمن ماه به صراحت و تاکید هرگونه ورود یا شیوع ویروس کرونا در ایران را تکذیب می‌کردند اما در ۳۰ بهمن ماه به فاصله چند ساعت از ابتلای دو نفر و سپس مرگ این دو در قم خبر دادند درحالی که به گفته حسن عادلی معاون برکنار شده دانشگاه علوم پزشکی قم، این دو بیمار روزها قبل از اعلام رسمی شیوع کرونا، بر اثر آن در بیمارستان کامکار جان‌باخته بودند و قبل از آن دو نیز بیماران دیگری دچار سرنوشت مشابهی شده بودند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More