شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رییس کمیسیون سلامت شورای پایتخت: خرید سردخانه‌‌ها و ساخت قبرهای جدید بهشت‌زهرا به خاطر موج چهارم کروناست

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اعلام اینکه شمار فوتی‌های روزانه کرونا در پایتخت به ۱۵۰ نفر در روز رسیده، تایید کرد که خرید سردخانه‌های جدید و ساخت قبرهای جدید براساس مصوبه شورای شهر به دلیل شرایط بحرانی کرونا انجام شده است.

زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، گفت: «با توجه به اینکه منحنی و پیک مبتلاها و فوتی‌های در تهران بالا رفته است، آمادگی لازم در سازمان بهشت زهرا وجود دارد چون در گذشته تجهیزاتی خریداری شد اما اخیرا هم تعدادی سردخانه خریداری شده است.»

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، افزود که در موج چهارم کرونا میزان ابتلا شدیدتر شده و تعداد جان‌باختگان افزایش یافته است و «در تهران بنابر همین آماری که در چند روز گذشته دارم در بهشت‌زهرا در یک روز ۱۴۰ تا ۱۵۰ متوفای کرونا داشته‌ایم.»

نوری تاکید کرد که فشار زیادی روی نیروهای سازمان بهشت‌زهرا است و این افراد در معرض آسیب‌های شدید روحی و همچنین جسمی از جمله خطر ابتلا به کرونا هستند.

در چند روز گذشته گزارش‌هایی از ساخت شمار قابل توجهی قبر در بهش‌زهرای تهران برای قربانیان کرونا منتشر شده است. رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران روز جمعه به طور ضمنی این گزارش‌ها را تایید کرد و گفت که این اقدامات براساس مصوباتی است که شورای شهر تهران داشته است و به موجب آن  «بهشت زهرا باید برای شرایط بحرانی آماده باشد و همچنین تعدادی قبور هم برای این منظور رزرو کنند.»

نوری افزود که بخشی از این قبرها آماده است و این علاوه بر اقداماتی است که بهشت زهرا از اسفند سال ۹۸ همزمان با آغاز شیوع کرونا تاکنون انجام داده و مرتبا متوفیان کرونا را پذیرش و دفن کرده است.

سخنان زهرا صدراعظم نوری پس از آن بیان می‌شود که سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا، روز سه شنبه ۳۱ فروردین را «سخت‌ترین و غم‌انگیزترین روز» در تاریخ ۵۰ ساله پس از تاسیس این سازمان توصیف کرد.

خال در مصاحبه با یک برنامه تلویزیونی گفت که درحالی که پیش از تعطیلات عید شمار جان‌باختگان روزانه کرونا در تهران به ۹ نفر رسیده بود، طی کمتر از یک ماه شمار جان‌باختگان به شدت افزایش یافت. او گفت که در روز سه شنبه ۱۴۷ نفر از جان باختگان کرونا و ۲۰۰ نفر نیز که به دلایل دیگر فوت شده بودند، در بهشت زهرا دفن شدند.

مدیرعامل سازمان بهشت زهراتاکید کرد شمار جان‌باختگان کرونا در تهران به تنهایی از متوسط شمار کشته‌شدگان روزانه جنگ ایران و عراق بیشتر است.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، با تاکید براینکه «تهران روی لبه تیغ مرگ ایستاده است»، وضعیت پایتخت را فوق قرمز خواند و گفت: در همه مناطق ابتلا و مرگ‌و‌میر بالاتر از موج‌های قبلی کروناست و همه تهران نقطه داغ تلقی می‌شوند

 این درحالی است که علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، چند روز قبل در مصاحبه با روزنامه ایران گفت که شمار جان‌باختگان کرونا در تهران بیش از تعدادی است که در آمارهای بهشت زهرا ثبت شده است.

زالی افزود که «بعضی روزها بین ۲۰ تا ۲۵ درصد متوفیان بعد از اتمام ترخیص در بهشت زهرا تدفین نمی‌شوند» گفت که این افراد از شهرستان‌های مختلف و اغلب «با حال عمومی بد به تهران» آمده بودند و پس از فوت رای خاگسپاری به شهرهای خود منتقل می‌شوند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More