شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مقام سازمان جنگل‌ها: آتش‌سوزی یکی از پنج عامل اصلی تخریب سالانه ۱۲ هزار هکتار از جنگل‌های ایران است

درحالی که همزمان با روز جهانی محیط زیست آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع در مناطق مختلف کشور همچنان ادامه دارد، رضا بیانی، مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت که «طی پنج سال گذشته به طور متوسط سالانه ۱۲ هزار هکتار جنگل در ایران تخریب شده است.»

بیانی از آتش‌سوزی به عنوان یکی از پنج دلیل اصلی تخریب جنگل‌ها نام برد و تاکید کرد که «تخریب جنگل‌ها به دلایل مختلفی از جمله سدسازی، ساخت راه، فعالیت‌های عمرانی، آتش‌سوزی و قاچاق چوب رخ می‌دهد.»

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۶۰ مورد حریق در جنگل‌ها رخ داده است، گفت که از این تعداد چند مورد از ‌آتش‌سوزی‌ها گسترش یافتند که آن‌ها هم به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه امکان اطفای حریق نبود و برای خاموش کردن آن‌ها به بالگرد احتیاج داشتیم.

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت که تقریبا تا سال ۱۳۹۰ سالانه بین ۱۸ تا ۲۰ هزار هکتار آتش‌سوزی در اراضی جنگلی رخ می‌داد اما طی سال‌های اخیر این عدد به حدود سه هزار هکتار در سال رسیده است که البته تاکید ما این است که «آتش‌سوزی در جنگل‌های طبیعی چند ساله مخرب است چه ۲۰ هزار هکتار باشد و چه سه هزار هکتار.»

این درحالی است که علی عباس‌نژاد، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور تعداد آتش‌سوزی‌ها رخ داده در جنگل‌ها از ابتدای سال‌جاری و در کمتر از دو ماه و نیم را ۲۴۰ مورد، اعلام کرده است.

عباس‌نژاد گفت که ۹۵ درصد این آتش سوزی‌ها به موقع اطفا شده‌اند و بخشی هم که اطفا نشده مربوط به صعب العبور بودن مناطقی است که آتش‌سوزی در آن رخ داده است

او با تاکید براینکه در حال حاضر یگان حفاظت منابع طبیعی کشور به اطفا حریق هوایی نیاز دارد، گفت طی روزهای اخیر و در جریان آتش سوزی زاگرس، نیروهای مردمی برای کنترل حضور دارند اما برای اطفا در مناطق صعب العبور نیاز به شیوه اطفا حریق هوایی است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور با تاکید براینکه «اگر احساس مسئولیت در همه مسئولان وجود داشته باشد مشکلات‌مان حل می‌شود»، گفت:«بر این گمان هستیم که حتی برخی مسئولان خبر ندارند جنگل‌های زاگرس زیر آتش می‌سوزد.»

آتش‌سوزی‌ها مکرر در ۱۰ روز گذشته در مناطق جنگلی از جمله در منطقه حفاظت شده خاییز، کوه سیاه دشتستان، جنگل‌های کرمانشاه، جنگل‌ها و مراتع گچساران و ده‌ها منطقه دیگر، درحالی رخ داد که به گفته رضا بیانی، مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها کل نیروهای حفاظت از جنگل‌ها شش هزار و ۷۰۰ نفر است که از این تعداد چهار هزار نفر نیروی حفاظتی در جنگل‌های خارج از شمال و دو هزار و ۷۰۰  نیروی حفاظتی در جنگل‌های شمال کشور داریم.

به گفته بیانی، در جنگل‌های زاگرس تقریبا به ازای هر شش هزار هکتار یک نیرو و در جنگل‌های شمال به ازای هر دو هزار هکتار یک نیروی حفاظت از جنگ‌ها حضور دارد.

او افزود که طی پنج سال گذشته در ایران سالانه حدود ۱۱ هزار ۸۰۰ هکتار جنگل‌کاری صورت گرفته است که نسبت به تخریب جنگل‌ها که سالانه ۱۲ هزار هکتار است، میزان جنگل‌کاری ۲۰۰ هکتار کمتر است.

مدیرکل مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری همچنین گفت که طی دو سال گذشته میزان جنگل‌کاری تا حدود ۲۵ هزار هکتار نیز افزایش یافته است اما همزمان تاکید کرد که «جنگل‌کاری‌های جدید به راحتی نمی‌توانند ارزش‌ها و خدمات جنگل‌های چند صد ساله و طبیعی را داشته باشند و دست‌کم حدود ۱۵ سال طول می‌کشد تا یک منطقه جنگل‌کاری شده به درصدی از کارکرد جنگل‌های طبیعی برسد.»

همزمان امیر ثقلینی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد به استناد آمارهای رسمی «در ۱۰ سال گذشته ۱۸۰۰ حریق باعث آسیب به ۱۸ هزار هکتار جنگل و مراتع در کشور شده که این میزان معادل مساحت ۲۵ هزار زمین فوتبال است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More