شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مهاجرت کاوه مدنی و داغ شدن معضل فراری دادن مغزها

 

بنا به گزارش‌ها کاوه مدنی، معاون سازمان محیط زیست که به خارج از ایران سفر کرده بود، به طور غیابی از سمت خود استعفا داده و به ایران بازنگشت. این موضوع بار دیگر موضوع مهاجرت نخبگان ایرانی و فرار مغزها را مطرح کرد.

حسن روحانی در سال های گذشته بارها به موضوع مهاجرت معکوس تاکید داشت اما این موضوع تنها منحصر به دولت او نبود. از زمان اکبر هاشمی رفسنجانی سرمایه گذاری‌هایی برای بازگشت ایرانیان صورت گرفته است.

حالا با خروج کاوه مدنی و بازداشت چندین نفر دیگر از ایرانیانی که در سال‌های گذشته به ایران بازگشته بودند توجه به این ادعاهای حسن روحانی رییس جمهور ایران بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی که خودشان حالا در زندان به سر می‌برند در دوران محمود احمدی نژاد تلاش‌هایی برای بازگشت ایرانیان به خرج دادند. تلاشی که با هزینه‌های مالی بسیاری همراه بود که حالا دستگاه قضایی نسبت به آنها سوال‌های بسیاری را نسبت به آنها مطرح کرده است.

این موضوع در دوران محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی هم با فراز و نشیب همراه بود.

در این سال‌ها هرچه دولت‌ها تلاش کردند با سد نهادهای قضایی و امنیتی روبرو شدند.

ایرانیان بسیاری در انتظار این بودند که وعده‌های داده شده حسن روحانی محقق شود تا بجای خروج از ایران و پرواز به آن‌سوی آب‌ها امکان آن‌را پیدا کنند تا به میهن خود بازگردند.

از مجموعه فعالیت‌های نهادهای امنیتی و قضایی در سال‌های گذشته می‌توان چنین استنباط کرد که آنها برای ایجاد موانع برای افراد نخبه‌ای از این دست موفق بوده‌اند.

کاوه مدنی، استاد مدیریت محیط زیست امپریال کالج لندن است که مدت کوتاهی معاون سازمان محیط زیست بود. از او به عنوان متخصصی برجسته و شناخته‌شده در این حوزه نام می‌برند. او همزمان با بازداشت برخی از فعالان محیط زیست،‌ در بهمن ۱۳۹۶ به مدت کوتاهی بازداشت شد.

گفتگو با حسین قاضیان در این رابطه
نگاهی به شبکه‌های اجتماعی در این باره
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More