شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روز «اضافه‌برداشت از زمین» امسال زودتر آمد

 

برای تأمین تمامی خواسته‌های بشر، یک زمین کافی نیست.

این پیام امسال روز «اضافه‌برداشت از زمین» (Earth Overshoot Day) است. ازسوی شبکه ردپاهای جهانی (Global Footprint Network) و بنیاد جهانی طبیعت (WWF)، امسال روز اول اوت، به‌عنوان روز «اضافه‌برداشت از زمین» معرفی شد.

مفهوم روز «اضافه‌برداشت از زمین»، نخستین‌بار ازسوی اندرو سیمز، اقتصاددان بریتانیایی، مطرح شد. هدف او ، جلب توجه‌ها به این مسأله بود که سبک زندگی آدمی، پایدار نیست و فعالیت صنعتی انسان، از توان سیاره خاکی خارج شده است، چون زمین منابع محدودی دارد.

این‌که در سال جاری، اول ماه اوت به‌عنوان روز «اضافه‌برداشت از زمین» اعلام شده است، یعنی آن‌چه که تا اول اوت امسال مصرف شده، امکان تجدیدپذیری را دارد، ولی هرچه را که پس از این تاریخ، آدمی استفاده می‌کند، دیگر تجدیدپذیر نیست و از آن، چیزی برای آینده بشر و نسل‌های آینده نخواهد ماند.

همان‌طور که کاوه مدنی، متخصص آب و معاون پیشین سازمان محیط‌زیست در حساب تلگرام خود نوشت: «روز اضافه‌برداشت از زمین، روزی از سال است که در آن، انسان‌ها سهمیه سالانه خود از منابع تجدیدپذیر طبیعت را به‌طور کامل تمام می‌کنند. این بدان معنی است که از امروز به بعد، ما باید از طبیعت قرض کنیم و از منابع غیرتجدیدپذیر زمین که از نیاکانمان به ارث برده‌ایم و طی سال‌ها پس‌انداز شده‌اند، استفاده کنیم. پر واضح است که استفاده ما از این منابع، سهم آیندگان از این منابع را محدودتر خواهد کرد.»

در این موضوع، به‌شکلی مشخص، اشاره به منابع تجدیدپذیر همانند آب است و توان محیط طبیعی برای پذیرش گازهای گلخانه‌ای همانند دی اکسید کربن که بشر به اتمسفر می‌فرستد.

اولین مرتبه در سال ۱۹۸۷، روز اضافه‌برداشت از زمین، در انتهای سال و در ۱۹ دسامبر رخ داد.

سیمز می‌گوید تا اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی، آن‌چه بشر مصرف می‌کرد، در توان زمین بود و سیاره خاکی، امکان تجدید آن را داشت، ولی در سه دهه اخیر، هر سال آدمی بیشتر از توان تنها خانه‌اش مصرف کرده است.

پیش‌تر  این دو سازمان از تحلیل‌های خود نتیجه گرفته بودند که ما به ۱/۵ سیاره خاکی نیازمندیم؛ اما امسال می‌گویند ۱/۷ سیاره خاکی باید داشته باشیم و تا ۲۰۵۰ میلادی، آدمی به‌اندازه دو سیاره زمین، منابع طبیعی مصرف خواهد کرد تا درنهایت برای سال‌های آینده، تغییرات اقلیمی ناشی‌از گرمایش زمین، در کنار کاهش سطح جنگل‌ها، انقراض گونه‌ها، فروپاشی منابع شیلات، افزایش قیمت‌ها و شورش‌های اجتماعی،باقی بماند.

امسال در میانه تابستان، وقتی سال تازه از نیمه گذشته است، اعلام شد روز «اضافه برداشت از زمین» سر رسیده است.

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More