شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مهدی کروبی: ریشه اعتراضات اخیر در آن سوی آب‌ها نیست

در حالی که رهبران جمهوری اسلامی ایران، اعتراض‌های اخیر را  امنیتی خوانده و به برخی کشورهای منطقه و غربی نسبت داده‌اند، مهدی کروبی، یکی از نامزدان معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال  ۱۳۸۸، اعلام کرد: «ریشه و بستر اعتراضات اخیر را باید در فساد، تحقیر، تبعیض و نابرابری حاکم جستجو کرد نه در آن سوی آب‌ها.»

کروبی، روز پنج‌شنبه ۷ آذر، با انتشار پیامی، با اشاره به «تشدید فساد و تبعیض در تمامی ارکان حکومت» ایران، نوشت که جمهوری اسلامی به بهانه «جنگ اقتصادی»، «به شیوه قجری» حکومت می‌کند.

در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که تصمیم افزایش قیمت بنزین از سوی «سران قوا» گرفته، کروبی در بیانیه خود ادامه داد: «تصمیمات اساسی از جمله چنین تصمیم مهمی پشت درهای بسته توسط دولت پنهان صورت می پذیرد.»

کروبی همچنین با اشاره به «سرکوب با خشونت غیرقابل وصف» علیه معترضان، بر ضرورت تشکیل یک «کمیته مستقل حقیقت‌یاب» تاکید کرد و خواستار «روشن شدن ابعاد مختلف این فاجعه از جمله شناسایی و مجازات کسانی که به روی ملت تیراندازی مستقیم کردند» شد. 

او ادامه داد: «گزارش این کمیته همچنین مشخص خواهد کرد چه کسانی  اموال عمومی را تخریب کردند.»

کروبی با «سرلشکر یک شبه» خواندن حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، به اظهارات او و سالار آبنوش، معاون عملیات سازمان بسیج که اعتراضات اخیر ایران را «جنگ جهانی» خوانده بود، اشاره کرد و گفت: «عجیب آنکه کسی هم آنان را از بیان چنین سخنان سفیهانه‌ای که بدون تردید شعله‌های خشم و نفرت ملت را دوچندان می‌کند، بر حذر نمی‌دارد.»

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: «از سکوت رجال سیاسی و جریان‌های موثر در قبال چنین فجایعی در عجبم.»

او با اشاره به قطعی سراسری اینترنت همزمان با اعتراض‌ها نوشت: «قطع وسایل ارتباط جمعی، سایت‌ها، موبایل‌ها، پیامک‌ها و تلویزیون‌ها راهکار غلطی است که ته مانده اعتماد مردم را بر باد خواهد داد.»

کروبی که همچنان در حصر خانگی به سر می‌برد در پایان گفت که «اگر محدویت در تردد نداشتم حتما به دیدار آسیب‌دیدگان و خانواده‌های آنان می‌رفتم».

پیشتر محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین ایران، در اولین واکنش به اعتراضات اخیر ایران، آن را «ریشه‌دار» توصیف کرد و به «فقر، مشکلات حکمرانی و سوءاستفاده بیگانگان» نسبت داد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More