شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

موج جدیدی از بازداشت گسترده فعالان مدنی در آبان

حساب توییتر سایت بیدارزنی در توییت‌هایی بازداشت گسترده فعالان مدنی در شهرهای ایران در «پیشا آبان» را نشان‌دهنده «سیاست همیشگی تزریق رعب و وحشت در جامعه و بهره‌مندی از اختناق ناشی از آن»خواند.

در این گزارش آمده است در روز ۲۵ مهر  حنیف شادلو، فعال اجتماعی در تهران،  سمیه کارگر دانش‌آموخته‌ رشته‌ فلسفه‌ دانشگاه تبریز و ساکن تهران، مهران رئوف فعال کارگری در تهران، بهاره سلیمانی شهروند ساکن کرج، ناهید تقوی شهروند ۶۶ ساله‌ ساکن تهران، بازداشت شده‌اند.

شبنم آشوری، الوار قلی‌وند، ندا پیرخضریان، لقمان پیرخضریان، آرش جوهری و اندیشه صدری، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی نیز از دو هفته پیش در بازداشت به‌سر می‌برند.

 

 این حساب توییتری با اشاره به این بازداشت‌ها و همچنین صدور حکم‌های زندان برای دیگر فعالان مدنی نوشت که جمهوری اسلامی «زندان و صدور احکام قضایی را به تنها دورنمای موجود، بدل کرده است. وضعیتی نام‌آشنا که سرکوب را رمز تداوم قدرت خود می‌داند.»

هم‌زمان با بازداشت برخی از فعالان مدنی در روز ۲۵ مهر گزارش‌های دیگری نیز درباره تفتیش خانه برخی از فعالان مدنی و احضار آنان منتشر شده بود.

 

از جمله ماموران امنیتی وسایل و کتاب‌های نفیسه ملک جو، بازیگر تئاتر و فعال اجتماعی ضبط کرده و از او خواسته‌اند که خود را به یک نهاد امنیتی معرفی کند.

در همین حال کانال شوراهای صنفی دانشجویان خبر داده بود که نیمه شب ۲۵ مهرماه ماموران امنیتی با حضور در خانه الهام صمیمی، فعال دانشجویی و دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، کتاب‌ها، لوازم شخصی و وسایل الکترونیکی از جمله موبایل و لپ‌تاپ وی و دیگر افراد ساکن در خانه را ضبط کرده‌اند.

در آبان‌ماه سال گذشته بی‌سابقه‌ترین اعتراضات علیه حکومت جمهوری اسلامی در طول ۴۰ سال گذشته رخ داد و به گزارش خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر در این اعتراضات کشته شدند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More