شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

موضع چین در آستانه دور ششم مذاکرات وین: طبیعی است ابتدا تحریم‌های ایران لغو شود

 

 

در آستانه برگزاری دور ششم مذاکرات وین برای احیای برجام که گفته می‌شود احتمالا «دور پایانی» این مذاکرات خواهد بود، وانگ یی، وزیر خارجه چین گفت برای بازگشت به برجام، «طبیعی» است ابتدا تحریم‌های ایران لغو شود. همزمان نماینده ارشد روسیه در این مذاکرات گفت هنوز موضوعات حل نشده‌ای برای ایران و آمریکا باقی مانده است.

به گزارش رویترز، وزیر خارجه چین روز جمعه در کنفرانس خلع سلاح اتمی که زیر نظر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار می‌شود، خواهان افزایش تلاش‌های دیپلماتیک برای «بازگرداندن برجام به مسیر خود» شد.

او همچنین آنچه را «قلدری‌های یک‌جانبه آمریکا» خواند، عامل اصلی مشکل در پرونده هسته‌ای ایران دانست.

اشاره وزیر خارجه چین به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در سه سال پیش است که با تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا صورت گرفت.

آمریکا پس از این خروج، تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را شدت بخشید و تهران نیز در واکنش به فعالیت‌های اتمی خود شدت داد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی که در مذاکرات وین برای احیای برجام نیز حضور دارد، با اشاره به شروع دور جدید مذاکرات در روزهای آتی گفت: «ارزیابی چشم‌اندازها متفاوت است، اظهارات محتاطانه هم از جانب ایران و هم از طرف آمریکایی جلب توجه می‌کند و به این خاطر برخی مسائل که اهمیت بالایی برای ایران و آمریکا دارد، هنوز باقی مانده است.»

به گفته این نماینده ارشد روسیه، اراده و عزم برای دستیابی به نتیجه در مذاکرات وجود دارد اما باید دید که این امر چقدر زمان می‌برد.

اولیانوف پیشتر بارها نسبت به دستیابی به توافق احیای برجام ابراز خوشبینی کرده و در اوایل ماه ژوئن گفته بود فهرستی از اقدامات هسته‌ای که ایران باید برای بازگشت به تعهدات خود انجام دهد، تقریبا مورد توافق قرار گرفته است.

همزمان روز جمعه نمایندگی اتحادیه اروپا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران تنها کشور جهان است که در تاسیسات تحت نظارت آژانس اورانیوم را به میزان ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کند.

نمایندگی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای نصب و راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته و استحصال اورانیوم از آنها، تولید اورانیوم فلزی و پیشرفت در نصب تجهیزات تولید اورانیوم فلزی غنی‌شده تا ۲۰ درصد را به عنوان تحولات هشدارآمیز توصیف کرد.

در این بیانیه همچنین از ایران خواسته شده همه فعالیت‌های مغایر با برجام را بدون تاخیر به عقب برگرداند با اجرای اقدامات شفاف‌کننده به طور کامل به برجام پایبند باشد و از مذاکرات هسته‌ای در وین حمایت کند.

به تازگی و پس از سپری شدن پنج دور از مذاکرات وین، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفته است که این کشور هنوز از تمایل ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی خود مطمئن نیست.

همچنین رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرده بود:‌ «مذاکرات فنی میان آژانس و ایران نتایج مورد انتظار را به دنبال نداشته باشد و موجب عدم پیشرفت در شفاف‌سازی این موارد پادمانی شود.»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More