شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نامه ۴۴ وکیل خطاب به نسرین ستوده و زندانیان سیاسی: از ادامه اعتصاب غذا صرف‌نظر کنید

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، خبر داد که این وکیل و فعال حقوق بشر زندانی پس از بازداشت چند ساعته دخترشان مهراوه، «قطع ملاقات را هم به اعتصاب غذای اعتراضی» خود افزوده است. همزمان ۴۴ وکیل در نامه‌ای اعتصاب غذای ستوده و شماری از زندانیان سیاسی را  «توسل به آخرین وسیله» برای «تاثیرگذاری بر رفتارهای مستبدانه و فراقانونی فرمانروایان» توصیف کردند، اما از آنها خواستند در شرایط فعلی و «در مسیر تاریخی مبارزات ضد استبدادی ملت ایران از گزینه اعتصاب غذا صرف‌نظر کنند».

ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌‌ای از زندان اوین که بامداد ۲۱ مرداد ماه در صفحه فیسبوک همسرش منتشر شد، اعلام کرد به دلیل شرایط ظالمانه که ادامه‌ حبس زندانیان سیاسی را غیرممکن کرده و «با درخواست آزادی زندانیان سیاسی» دست به اعتصاب غذا زده است.

رضا خندان دوم شهریور ماه در صفحه فیسبوک خود با اعلام اینکه «اعتصاب غذای نسرین وارد سیزدهمین روز شد»، گفت که پس از چند روز بی‌خبری، او روز شنبه تماس کوتاهی از زندان داشت و اعلام کرد که «در اعتراض به رفتار مسولین و پرسنل زندان و سالن ملاقات با بچه‌ها و بازداشت مهراوه [دخترش] توسط دستگاه قضایی و امنیتی قطع ملاقات را هم به اعتصاب غذای اعتراضی» خود افزوده است.

در نامه ۴۴ وکیل که روز شنبه اول شهریور ماه منتشر شد، آمده است: «وکیل آزاده و مدافع حقوق بشر، نسرین ستوده و برخی از هم‌وطنان ستم‌دیده ما در زندان که راهی برای احقاق حقوق از‌دست‌رفته خود و مردم پیدا نمی‌کنند، به آخرین وسیله متوسل شده‌اند و با اعتصاب غذا و با سر دست گرفتن جان عزیز و سلامت خویش، به دنبال تاثیرگذاری بر رفتارهای مستبدانه و فراقانونی فرمانروایان و رسانیدن پیام خویش به مردم هستند.»

این وکلا در بخشی از نامه خود با بیان اینکه اگر چه امکان دارد «نتایجی ولو اندک از چنین تصمیم‌های شخصی و خطیری حاصل شود»، افزودند که در این وضعیت خاص آن‌چه بیشتر اهمیت پیدا می‌کند «حفظ سلامت و بالا بردن قدرت روحی و جسمانی برای ادامه مبارزه با این خودکامگی‌هاست».

نویسندگان این نامه تاکید کردند که «قطعا درخواست آزادی زندانیان سیاسی و رفع محرومیت سایر زندانیان از حق آزادی مشروط و نیز مرخصی‌های متناسب با شرایط بحرانی فعلی، خواسته‌ای منطقی، انسانی و قانونی است» ولی «نباید زندانیان با اعتصاب غذا، از جان و سلامتی خود بگذرند تا این خواسته به حق و قانونی، شنیده و تامین شود».

این نامه به امضای ۴۴ وکیل از جمله محمد سیف‌زاده، فریده غیرت، هوشنگ پوربابایی، حسین تاج، آرش کیخسروی، سعید دهقان، شاهپور اسماعیلیان، اکبر ابوترابی، بابک پاک‌نیا، بهاره کمالی، امیر رییسیان، شهین حاجیان، غلامحسین رییسی و رمضان حاجی‌مشهدی رسیده است.

ستوده در نامه‌‌ ۲۱ مرداد ماه خود برای اعلام اعتصاب غذا، تاکید کرده بود: «در میانه‌ بحران کرونا که ایران و جهان را در برگرفته است شرایط زندانیان سیاسی چنان سخت و دشوار شده است که ادامه‌ حبس با این شرایط ظالمانه غیرممکن شده است.»

این وکیل زندانی در نامه خود با تشریح روند غیرقانونی تشکیل پرونده‌ و بازداشت بسیاری از فعالان سیاسی نوشت: «قضات دادگاه انقلاب بی‌پروا و مکررا به متهمان سیاسی اظهار می‌دارند که صرفا برپایه‌ گزارش نهادهای اطلاعاتی و امنیتی حکم صادر می‌کنند و بازجو در بدو دستگیری متهمان پیشاپیش حکم قضایی را به آنان می‌گوید».

این فعال حقوق بشر در نامه خود با بیان اینکه مکاتبات زندانیان برای یافتن راه‌های قانونی تنفسی بی‌پاسخ مانده است، اعلام کرد: «با بی‌جواب ماندن کلیه مکاتبات و با درخواست آزادی زندانیان سیاسی، دست به اعتصاب غذا می‌زنم.»

پس از آغاز اعتصاب غذای ستوده، چند زندانی سیاسی دیگر از جمله سهیلا حجاب، بهنام محجوبی، محمود علی‌نقی، هادی مهرانی، آبتین جعفریان و یاسین جمالی در حمایت از او و در اعتراض به وضعیت نامناسب زندانیان مبتلا به كرونا، اعتصاب غذا کردند.

پایگاه خبری هرانا روز ۲۷ مرداد ماه گزارش داد که ۷۲ نفر از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان ماه محبوس در زندان تهران بزرگ نیز با انتشار نامه‌ای اعلام کردند در اعتراض به مخالفت مقام‌های زندان با مرخصی اضطراری‌شان در وضعیت شیوع گسترده کرونا در زندان، از صبح یکشنبه ۲۶ مرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

علاوه براین یک منبع آگاه به ایران اینترنشنال گفت که رضا مهرگان، زندانی سیاسی و از امضاکنندگان بیانیه استعفای علی خامنه‌ای، در اعتراض به بدرفتاری ماموران با او و دیگر زندانیان اعتصاب غذا کرده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More