شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
نتایج یک نظرسنجی:

نتایج یک نظرسنجی: ۴۳ درصد مردم تهران از ممنوع شدن حضور اتباع افغانستان در این شهر حمایت می‌کنند

نتایج یک پیمایش درباره نگرش ایرانیان نسبت به مهاجران افغانستان نشان می‌دهد ۴۳ درصد مردم تهران گفته‌اند با ممنوع شدن حضور اتباع این کشور در پایتخت ایران موافقند.

روزنامه شرق سه‌شنبه ۱۳ خردادماه طی گزارشی بخش‌هایی از این پیمایش را منتشر کرده که بر اساس آن در برابر ۴۳ درصد موافقان ممنوعیت حضور اتباع افغانستان در تهران،‌ ۴۱ درصد گفته‌اند با ممنوع شدن حضور آن‌ها مخالفند.

این تمایل به ممنوعیت در میان کسانی که تحصیلات کمتر داشته و یا ساکن «جنوب تهران» بوده‌اند، بیشتر است.

همچنین ۴۴ درصد از تهرانی‌ها با جداسازی محل زندگی اتباغ افغانستان در «محله‌های خاص» ابراز موافقت کرده‌اند.

۴۰ درصد نیز موافق تحصیل افغانستانی‌ها در مدارس ویژه و ۵۲ درصد مخالف آن بوده‌اند. زنان بیشتر از مردان با تفکیک مدارس موافقت کرده‌اند.

در زمینه اقتصادی و رقابت شغلی،‌ حدود ۴۰ درصد اعلام کرده‌اند که افغانستانی‌ها را عامل بیکاری ایرانی‌ها می‌دانند. این نظر در میان کسانی که مشکلات معیشتی و تحصیلات پایین‌تر دارند بیشتر بوده است.

در ارتباط با مشابهت فرهنگی دو کشور تنها ۲۳ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که این شباهت فرهنگی «زیاد» است. این عدد در منطقه ۲۰ تهران که مهاجران افغانستانی بیشتری دارد ۴۰ درصد بوده است.

با این حال در زمینه بزه و جرائم اجتماعی، ۵۳ درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند که افغانستانی‌ها را عامل «افزایش جرم و جنایت» نمی‌دانند. 

تنها ۴/۲ درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند تجربه مزاحمت از طرف اتباع افغانستان را داشته‌اند.

این پیمایش با مشارکت ۱۱۲۸ نفر در زمستان سال ۱۳۹۸ در مناطق ۲۲گانه تهران و با همکاری دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری و دفتر طرح‌های ملی پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات وزارت ارشاد اجرا شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More