شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نزار زکا: آمریکا مرا آزاد کرد نه حزب‌الله

نزار زکا، شهروند لبنانی که در ماه ژوئیه پس از ۴ سال حبس در ایران آزاد شد، هرگونه نقش حزب‌الله لبنان را در آزادی خود نفی کرده و این موضوع را حاصل تلاش آمریکا دانست. 

زکا که دارای تابعیت آمریکایی‌ست در بیانیه‌ای که در اختیار روزنامه الشرق‌الاوسط قرار داده نوشت مقام‌های جمهوری اسلامی او را پس از آزادی تحویل حزب‌الله و میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان داند تا با سرپوش گذاشتن بر قبول تقاضای آمریکا از سوی ایران، «حفظ آبرو» کرده باشند. 

زکا در این بیانیه نوشت: «آزادی من حاصل تلاش‌های آمریکا بود. پنج آمریکایی در زندان‌های ایران در بازداشت بودند. ایران من را تحت فشار آمریکا آزاد کرد، و قصه تلاش‌های حسن نصرالله (دبیرکل حزب‌الله لبنان) را سر هم کرد و اعلام کرد من چون لبنانی‌ام آزاد شده‌ام و این موضوع نشانگر تسلیم ایران در برابر فشار آمریکا نبوده است.» 

در زمان آزادی زکا، کارشناس فناوری اطلاعات، از زندان ایران، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، اعلام کرد زکا مورد آزادی مشروط قرار گرفته است. اسماعیلی همچنین گفته بود  حزب‌الله «اجابت درخواست آزادی مشروط نزار زکا را به مصلحت می دانست.»

زکا به جرم جاسوسی به ۱۰سال حبس و پرداخت جریمه نقدی معادل ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار محکوم شده بود.

او در بیانیه خود اضافه کرد: «آنها من را بازداشت کردند تا از این طریق به آمریکایی‌ها بگویند که بین امضای توافق هسته‌ای و گشایش در برابر جهان فرق است.»

زکا همچنین گفت از سوی ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تحت شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته است.

او در این بیانیه می‌نویسد در زندان با ۲۳ نفر دیگر از جمله مهدی هاشمی رفسنجانی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، یکی از معاونان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق، و شیو وانگ، دانشجوی دانشگاه پرینستون، هم‌بند بوده است. معاون زندانی احمدی‌نژاد احتمالا اسفندیار رحیم‌مشایی است.

بر پایه گزارش‌ها، ۱۲ تا ۱۴  تبعه خارجی از کشورهای استرالیا، فرانسه، بریتانیا و آمریکا در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند.

زکا در بیانیه خود نوشت دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با هرگونه درخواست وجه نقد در ازای آزادی گروگان‌ها مخالف است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More