شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نظر شورای نگهبان درباره رد صلاحیت علی لاریجانی تغییر نکرد

 

در حالی که در پی سخنرانی علی خامنه‌ای برخی از فعالان سیاسی از احتمال تایید صلاحیت علی لاریجانی سخن گفته بودند، شورای نگهبان اعلام کرد نظرش درباره رد صلاحیت‌ها تغییری نکرده است.

این شورا روز جمعه ۱۴ خرداد پس از سخنان خامنه‌ای  در بیانیه‌ای نوشت در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها «گزارش‌های نادرست و غیرمستند» در مورد برخی داوطلبان و بستگان آنها منتشر شده، اما این «گزارش‌های نادرست» در نظریه نهایی این نهاد موثر نبوده است.

لاریجانی در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشت که سخنان او درباره «جفا» در رد صلاحیت برخی نامزدها، «بزرگی و بزرگواری و روحیه حق‌طلبی» او را «بیش از پیش» نشان داد.

پیشتر، محمد فضائلی عضو دفتر «حفظ و نشر آثار» رهبر جمهوری اسلامی در توییتی نوشت که تصمیم شورای نگهبان تغییری نخواهد کرد.

محمد بهادری جهرمی، عضو پژوهشکده شورای نگهبان هم در کلاب هاوس گفت خامنه‌ای حکمی برای تجدیدنظر نداده و به نظر او تغییری در نتیجه صلاحیت‌ها رخ نخواهد داد. او گفت: «به زودی بیانیه خواهیم داد، اما مبنا بر تشکیل جلسه‌ نداریم.»

روز جمعه همچنین خبرگزاری فارس نیز به نقل از «یک منبع آگاه» اعلام کرد که دلیل رد صلاحیت لاریجانی مطرح شدن موضوع حضور فرزندش در خارج از کشور نبوده است.

پیش از این نیز محمد دهقان، عضو شورای نگهبان، گفته بود که «هیچ داوطلبی به دلیل اقامت بستگان در خارج از کشور رد صلاحیت نشد» و «مجموعه ای از مسائل» درباره نامزدها مطرح شده و رای‌گیری شده است.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی‌اش گفت که در جریان رد صلاحیت نامزدها به برخی از آنان «جفا و ظلم شد» و گزارش های نادرستی درباره فرزندان آنان مطرح شد. او از «دستگاه‌های مسئول» خواست که «جبران» و «اعاده حیثیت» کنند.

ساعتی پس از این سخنان عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در توییتر نوشت که سخنان رهبر جمهوری اسلامی «فصل‌الخطاب» است و «حکم» او «لازم الاتباع».

او تاکید کرد که شورای نگهبان با اذعان به اینکه «مصون از خطا» نیست «به زودی نظر خود را اعلام خواهد کرد».

 

 

علی مطهری نیز گفت که شورای نگهبان باید حداقل علی لاریجانی را تایید صلاحیت کند و اگر اقدام دیگری به جز این انجام دهد به معنای جبران نیست.

تعدادی از نمایندگان مجلس و چهره‌های سیاسی نیز از احتمال تایید صلاحیت لاریجانی سخن گفته بودند.

محمد مهاجری، مشاور رسانه‌ای علی لاریجانی، گفت که شورای نگهبان «باید صریح و سریع و شفاف جواب بدهد چرا چنین اشتباه بزرگی مرتکب شده است».

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس با اشاره به سخنان علی خامنه‌ای درباره رد صلاحیت‌ها گفت صحبت او به صراحت مربوط به احراز صلاحیت نشدن علی لاریجانی بود. او افزود اگر لاریجانی تایید صلاحیت شود: «می‌تواند به راحتی این زمان از دست رفته را جبران کند و ورق انتخابات برخواهد گشت.»

منصور حقیقت‌پور، مشاور علی لاریجانی، به نامه‌نیوز گفت به دوستان و هواداران لاریجانی توصیه می‌کند آماده باشند و بلافاصله که تجدید نظر از طرف شورای نگهبان انجام شد تمام ستادها را راه‌اندازی کنند.

حقیقت‌پور در مصاحبه با اعتماد‌آنلاین هم گفت سخنان علی خامنه‌ای حکم حکومتی برای لاریجانی بود و شورای نگهبان باید موضوع را بررسی کند.

صادق لاریجانی، عضو شورای نگهبان، نهادهای امنیتی را به دادن «گزارش‌های خلاف واقع» درباره نامزدها متهم کرده بود.

حسین جعفرزاده، از نزدیکان صادق لاریجانی، نیز در توییتر به نقل از او نوشته بود که محمدحسن صادقی، عضو شورای نگهبان، به دروغ گزارشی را از معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات درباره تابعیت خارجی دختر علی لاریجانی مطرح کرده است.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More