شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نماینده ایران: آژانس برای بازدید دوباره از پروژه اورانیوم فلزی درخواست کرده است

 

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که بازرسان آژانس سه بار در سال گذشته میلادی از پروژه تولید اورانیوم طبیعی در قالب دیسک فلزی بازدید کرده‌اند.

کاظم غریب‌آبادی روز جمعه ۱۵ اسفند گفت که بازرسان آژانس دو بار در طول نیمه دوم سال ۲۰۲۰ فعالیت «راستی‌آزمایی میدانی» را در مکان مورد نظر انجام دادند.

به گفته او، در نیمه اول سال نیز «راستی‌آزمایی موجودی فیزیکی» انجام شده اما با این حال درخواست جدید آژانس در دست بررسی است.

او همچنین گفت که آژانس دو ماه پیش سوالات مرتبط با دو سایت اتمی را ارائه کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه گذشته در گزارشی محرمانه به اعضایش اعلام کرده بود که ایران ۲۰ بهمن ماه برخلاف توافق هسته‌ای، تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرده و بر این اساس، مقدار اندکی از این ماده را پس از نصب تجهیزات جدید در سایت نطنز تولید کرده است.

این اقدام نقض برجام محسوب می‌شود و ایران در برجام متعهد شده که ۱۵ سال فعالیتی در تحقیق و توسعه اورانیوم فلزی نداشته باشد.

روزنامه وطن امروز ۱۲ اسفند و ۹ روز پس از توافق ایران با آژانس خبر داده بود که تولید اورانیوم فلزی در ایران متوقف شده است. 

غریب‌آبادی همچنین گفت که سوالات ارائه‌شده از سوی آژانس پس از بازدید از دو سایت اتمی  در حال بررسی است.

او اعلام کرد  که «کارشناسان فنی» ایران «دیدگاه‌ها و ارزیابی متفاوتی» نسبت به ارزیابی‌های آژانس دارند. غریب‌آبادی توضیحی درباره این سوالات آژانس انرژی اتمی نداده است.

 پیش از این رویترز به نقل از چند دیپلمات خبر داده بود که آژانس یافته‌هایش درباره منشاء ذرات اورانیوم در دو سایت را با ایران در میان گذاشته، اما پاسخ های راضی‌کننده نگرفته است.

بر اساس این گزارش اورانیوم یافت‌شده، غنی نشده بوده اما وجودشان حاکی از مواد یا فعالیت‌های اعلام‌نشده در این دو سایت است.

آژانس و ایران ماه‌ها درباره بازدید از دو سایت که به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی یکی در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران قرار دارد، اختلاف داشتند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More