شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار‌‌ رهبر ایران به دولت: فریب اروپا را نخورید

 

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به دولت حسن روحانی هشدار داد در مذاکره با دولت‌های اروپایی مراقب باشد، فریب نخورد.

او روز دوشنبه دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه در سخنرانی خود به مناسبت سالروز تظاهرات ضد حکومتی مردم تبریز در سال ۱۳۵۶، گفت: «دشمنی آمریکا که آشکار است؛ اروپایی‌ها هم امروز خدعه می‌کنند. من نمی‌گویم چه کار کنند، اما مسئولان مواظب باشند مخدوع نشوند و فریب نخورند.»

خامنه‌ای همچنین اضافه کرد مسئولان ایرانی «به نام اینکه حالا یک کاری بکنیم، کشور را دچار مشکل نکنند».

رهبر جمهوری اسلامی در سخنان خود به مورد مشخصی اشاره نکرد، اما صحبت‌های او قاعدتا ناظر بر گفت‌وگوهای جاری بین ایران و اروپا برای نجات توافق هسته‌ای در پی خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران است.

از زمان خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه، رهبر ایران در اغلب سخنرانی‌های عمومی و خصوصی خود هرگونه مذاکره با آمریکا را مطلقا رد و نسبت به گفت‌وگو با اروپا ابراز بدبینی کرده است. با این حال با ادامه مذاکره با اروپا تاکنون مخالفتی نکرده است.

اتحادیه اروپا و خصوصا سه کشور امضاکننده برجام – انگلیس، فرانسه و آلمان – در حال تکمیل سازوکاری برای تسهیل تجارت ایران با دیگر کشورها در ازای مانندن این کشور در برجام هستند. مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند در صورت عدم بهره‌مندی از مزایای اقتصادی برجام تصمیم دیگری اتخاد خواهند کرد.

خامنه‌ای خطاب به مقام‌های دولتی گفت: «دشمن را درست بشناسید و مراقب باشید فریب او را نخورید، چه هنگامی که مشت و دندان نشان می‌دهد و چه هنگامی که لبخند می‌زند.»

رهبر ایران همچنین استفاده از ظرفیت‌های کشور را نیازمند «حرکت آتش‌به‌اختیار» جوانان دانست و گفت: «گروه‌های جوان مومن و انقلابی باید هر کاری را که امکان‌پذیر است در چارچوب قوانین و مصلحت کشور انجام دهند و معطل کسی نباید بمانند.»

خامنه‌ای همچنین با اشاره به کنفرانسی که اخیرا به ابتکار آمریکا در ورشو پایتخت لهستان برگزار شد گفت:«دولتمردان ضعیف‌العقل یا احمق‌های درجه‌یک عصبانی می‌شوند و خودشان را به در و دیوار می‌زنند و کنفرانس ورشو را تشکیل می‌دهند که به جایی نمی‌رسد.»

او افزود آمریکا «دولت‌های ضعیف و مرعوب خود» را برای توطئه علیه جمهوری اسلامی به نشست ورشو دعوت کرده بود.

او ادامه داد: «امروز ببینید که دشمن اصلی ما یعنی آمریکا گرفتار است؛ هم گرفتار مسائل داخلی است، هم گرفتار مسائل خارجی است و هم با سران کشورهایی که با هم اختلاف دارند درگیر است.»

خامنه‌ای از مسئولان ایرانی خواست از موضع‌گیری‌های دولت‌های خارجی نترسند و گفت: «وقتی دشمن ضعیف است، هارت‌و‌پورت می‌کند. این هارت‌و‌پورت‌ها نباید توی دل مسئولان را خالی کند.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More