شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار جنگی یک نماینده مجلس ایران به آمریکا

علاءالدین بروجردی،‌ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اعلام کرد که موشک‌های نقطه‌زن ایران، ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج‌فارس را در صورت «ارتکاب اشتباه» غرق خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری جماران، این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در گفت‌وگویی که با شبکه العالم انجام داد، درباره نیروی نظامی ایران گفت: «ما در جنگ هشت ساله که آمریکا و کشورهای غربی در همه زمینه‌ها از عراق پشتیبانی می‌کرد، پیروز شدیم. ما الان در مقایسه با دوران جنگ بسیار پیشرفته‌تر و مجهزتر شده‌ایم و قدرت ما به مراتب بالاتر رفته است».  

رییس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین ضمن «صفر دانستن» احتمال شروع جنگ بین ایران و آمریکا،‌ گفت: «جنگ با ایران بازی با آتش است و اگر آتش شروع شود، بطور قطع محدود به ایران نخواهد بود.».

جان بولتون مشاور امنیت ملی رییس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت گفته بود که اعزام ناو آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌هایی به خلیج‌فارس به دلیل «دریافت سیگنال‌هایی مبنی بر احتمال حمله ایران به نیروهای آمریکایی» بوده است.

بروجردی همچنین در بخشی از مصاحبه خود با اشاره به سالگرد خروج آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت (۸ می) گفت:‌ «اگر طرف‌های خارجی بخواهند به این نوع بازی ادامه دهند ما از محدودیت‌هایی که داوطلبانه پذیرفته‌ایم، فاصله خواهیم گرفت.»

دوشنبه ۱۶ اردیبهشت، خبرگزاری‌های دولتی ایران از احتمال اقدام متقابل ایران در برابر آمریکا با اعلام کاهش تعهد ایران به برجام از سوی حسن روحانی رییس‌جمهوری در روز سالگرد خروج آمریکا از برجام خبر داده بودند.    

با این حال،‌ بروجردی در مصاحبه خود، خروج ایران از برجام را «بهانه دادن به دست طرف آمریکایی»‌ دانسته و توضیح داد:‌ «باید چرخشی در سیاست‌هایمان در برخورد با برجام داشته باشیم، اما این چرخش به این معنا نیست که ما از برجام خارج شویم.» احتمالا اشاره بروجردی از این چرخش،‌ تغییر سطح تعهد ایران به برجام مطابق با بندهای ۲۶ و ۲۷ آن باشد که دیروز از سوی رسانه‌های دولتی ایران مورد اشاره قرار گرفت.

روزنامه‌ آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال در گزارش دیروز خود از قول دیپلمات‌های اروپایی نوشته بود که «مقامات ایران در حال بررسی خروج از برجام هستند.» این دیپلمات‌ها تحرکات و ادعاهای اخیر ایران مبنی بر کاهش تعهد به برجام را «به منزله خروج از برجام» تعبیر کرده‌اند.   

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More