شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار درباره خطر قریب‌الوقوع حکم اعدام دو روحانی اهل سنت در زاهدان

وکیل مطلع از پرونده عبدالرحیم کوهی و محمدامین بلوچ‌زهی،‌ دو زندانی بلوچ در سیستان و بلوچستان،‌ می‌گوید با رد تقاضای آن‌ها برای اعاده دادرسی و توقف حکم اعدام، از خانواده این زندانیان خواسته شده برای ملاقات آخر به زندان بروند.

مصطفی نیلی،‌ وکیل دادگستری،‌ روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه در صفحه توییترش نوشت کوهی و بلوچ‌زهی با خانواده‌هایشان تماس گرفته و از آن‌ها خواسته‌اند برای «مقالات آخر» به زندان زاهدان بروند.

او اضافه کرد: «متاسفانه حدود ده روز پیش تقاضای اعاده دادرسی ایشان در دیوان عالی کشور بر اساس ماده ۴۷۴ رد شد.»

نیلی همچنین خبر داد که از ابراهیم رییسی،‌ رییس قوه قضاییه، خواسته ماده ۴۷۷ آیین دادرسی کیفری در مورد پرونده این دو زندانی اعمال شود، اما پاسخی به این درخواست داده نشده است.

این ماده قانون آیین دادرسی کیفری این اختیار را به رییس قوه قضاییه می‌دهد که در زمینه جلوگیری از «خلاف شرع بین»، برای توقف حکم ورود کند.

او در توییتی دیگر اضافه کرد «گویا» در تماسی که با خانواده این زندانیان گرفته شده تا روز پنجشنبه به آن‌ها مهلت داده شده است.

همزمان علی مجتهدزاده،‌ وکیل دادگستری،‌ نیز در توییترش نوشته است مولوی علی احمد سلامی، عضو مجلس خبرگان رهبری از استان سیستان و بلوچستان، نیز در نامه‌ای به رییسی از او خواسته با در نظر گرفتن اعمال این ماده قانونی،‌ پرونده این زندانیان را مجددا بررسی کند.

بلوچ‌زهی و کوهی زندانیان بلوچ هستند که با اتهام‌های سیاسی و امنیتی به اعدام محکوم شده‌ و در زندان مرکزی زاهدان به سر می‌برند.

پایگاه خبری هرانا نوشته آن‌ها «مدرس علوم دینی» در منطقه سرباز هستند که در آبان‌ماه سال ۱۳۹۴ توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

این دو روحانی اهل سنت شهریورماه سال گذشته با اتهام «محاربه» و عضویت و همکاری با «گروهک‌های مخالف نظام» توسط دادگاه انقلاب زاهدان به ۱۰ سال حبس و اعدام محکوم شده بودند. 

برخی گزارش‌ها نیز حاکی است این دو زندانی برای اجرای حکم اعدام به بخش قرنطینه زندان منتقل شده‌اند.

مصطفی نیلی، وکیل،‌ در توییترش ضمن هشدار درباره اجرای حکم نوشته است: «برای اجرای حکم اعدام هیچ‌گاه دیر نمی‌شود،‌ ولی اگر اجرا شود و بعد مشخص شود که اشتباهی در این رای رخ داده امکان جبران نیست.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More