شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

هشدار پمپئو به ایران درباره هرگونه حمله به منافع آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به رهبران جمهوری اسلامی ایران درباره هرگونه حمله علیه منافع آمریکا در منطقه هشدار داد.

پمپئو که روز یکشنبه پانزدهم اردیبهشت، پیش از آغاز سفرش به فنلاند برای دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روس خود در جمع خبرنگاران در واشنگتن سخن می‌گفت، درباره اقدام آمریکا در زمینه استقرار ناو هواپیمابر و هواپیماهای بمب‌افکن در خاورمیانه گفت که آمریکا از مدتی قبل در حال برنامه‌ریزی در این زمینه بوده است.

این اظهارات وزیر خارجه آمریکا در حالی است که نیروی دریایی این کشور هفته گذشته  در بیانیه‌ای اعلام کرد که این ناو در یک ماموریت از پیش برنامه‌ریزی شده، آمریکا را ترک کرده است.

پمپئو همچنین گفت: «این کاملا واقعیت دارد که ما شاهد افزایش اقدامات (تحریک‌آمیز) ایرانیان هستیم و از ایرانیان می‌خواهیم که متوجه حملات خود علیه منافع آمریکا باشند، چه حملاتی که خودشان انجام می‌دهند و چه حملات نیابتی از سوی یک گروه شبه‌نظامی شیعی، حوثی‌ها یا حزب‌الله.»

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که در هر دو صورت، «رهبران ایران مسئول مستقیم این حملاتند.»

با وجودی که پمپئو گفت نمی‌تواند درباره اقدامات تحریک‌آمیز ایران علیه منافع آمریکا توضیحات بیشتری دهد، برخی از ناظران بین‌المللی حملات اخیر گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه علیه اسرائیل را به نیابت از ایران دانسته‌اند.

او در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره این که آیا این اقدام‌های تحریک‌آمیز ایران با وضعیت کنونی غزه متفاوت است، جواب مثبت داد و اضافه کرد که این اقدام‌های ایران ارتباطی با درگیری اخیر میان غزه و اسرائیل ندارد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش دیگری گفت که ایرانیان به خوبی می‌دانند که ما چه اقداماتی را علیه منافع آمریکا در سراسر جهان تهدیدآمیز می‌دانیم.

پمپئو گفت: «من نمی‌توانم بیش از این توضیح دهم.»

این سخنان وزیر خارجه آمریکا در شرایطی است که ایران پس از قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا، برای مقابله به مثل، فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه را «گروه تروریستی» خواند و بارها نسبت به بستن تنگه هرمز در صورت تامین نشدن منافع جمهوری اسلامی، تهدید کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More