شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واعظی سخنان آشنا را رد کرد: گزارش کشته شدگان آبان به روحانی داده شده است 

رییس دفتر رییس جمهور ایران ضمن رد سخنان مشاور رییس جمهور، آمار رسمی منتشر شده درباره کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را درست دانست و گفت که گزارش آن نیز به روحانی داده شده است.

محمود واعظی گفت: «آماری که درباره آن وقایع اعلام شد درست است و گزارش‌های آن به رییس جمهور داده شد. اگر آقای آشنا عددی ندارد، بحث دیگری است».

حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، در مصاحبه با نشریه اندیشه پویا گفته بود که روحانی «تا امروز هم گزارش روشن قابل دفاعی از كشته‌شدگان آبان دريافت نكرده‌» است.

او اعلام کرده بود نهادهای مختلف آمار متفاوتی ارائه کرده اند «اما حرف رییس‌جمهور این است» که پزشکی قانونی باید این آمار را اعلام کند.

آشنا تاکید کرده بود: «ممکن است در نگاه اول متوجه نشویم ایشان چه می‌گوید، اما پزشکی قانونی متعلق به قوه قضائیه است و زمانی که ایشان می‌گوید پزشکی قانونی تعداد را اعلام کند، منظورش این است که مسئولیت این کار با قوه قضائیه است».

مشاور حسن روحانی همچنین گفته بود: «هیچ نهادی مسئولیت مستقیم تیراندازی را نپذیرفته است. رئیس جمهور هم هیچ گزارشی از این ماجرا ندارد. قطعا رئیس جمهور کسی نیست که گفته باشد مردم را بکشید».

روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزير كشور وزیر کشور، در پاسخ به سخنان حسام الدین آشنا گفته بود که وزارت کشور «گزارش تفصیلی و کارشناسی از علل وقوع، شرح کامل واقعه و آسیب شناسی دقیق حوادث آبان ماه و عملکرد بخش های مختلف درگیر در ماجرا را به تمامی مقامات و مسئولان ذی ربط از جمله رئیس جمهور ارائه داده است».

مجتبی ذوالنوری، رييس كميسيون امنيت ملی مجلس، تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را ۲۳۰ نفر اعلام کرده بود. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، نیز به طور ضمنی کشته‌شدن دست‌کم  ۲۲۵ نفر از مردم معترض در جریان اعتراضات آبان را تایید کرده بود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از سه مقام رسمی در وزارت کشور ایران تعداد کشته‌شدگان دو هفته اعتراضات سراسری در ایران را بیش از هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More