شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش ایران به مواضع اخیر دونالد ترامپ

مجید تخت‌روانچی،‌ نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل،‌ در واکنش به مواضع اخیر دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا گفت او نسبت به ایران خصومت بی‌حد‌وحصر دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، امروز جمعه ۳ خردادماه،‌ تخت‌روانچی اظهارات شب گذشته رییس‌جمهوری آمریکا را در ادامه «تحریم‌های ظالمانه علیه ایران» دانست و گفت:‌ «این مواضع برای ما ناآشنا نیست و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است.»

او همچنین این مواضع ترامپ را نشان از «بی‌اطلاعی او از تاریخ ایران»‌ خواند و گفت: «ایران بزرگ‌ترین قربانی و در عین حال قدرتمندترین دشمن تروریسم در منطقه بوده و هست.» او نابودی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی مشابه در سال‌های اخیر را از اقدامات ایران در مبارزه با تروریسم برشمرد.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران همچنین ادامه «استفاده از مواضع توهین‌آمیز علیه ملت ایران»‌ را موجب افزایش مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دانست.

پیش از این نیز،‌ محمد جواد ظریف در واکنش به توئیت پیشین ترامپ در واکنش به حمله راکتی در بغداد که جنگ با آمریکا را «پایان رسمی ایران» خوانده بود، پاسخ داد که «هیچوقت یک ایرانی را تهدید نکن. احترام گذاشتن را امتحان کنید، جواب می‌دهد.»

رئیس جمهوری آمریکا، پنجشنبه شب و در جمع کشاورزان آمریکایی، ایران را «کشوری تروریست» نامید و گفت ایران پشت سر تمام مشکلات خاورمیانه قرار دارد. او همچنین ایران را بازیگر «بسیار خطرناکی» خوانده بود که آمریکا با آن کنار نخواهد آمد.

او در عین حال  مردم ایران را «مردم خیلی خوبی» توصیف کرده و افزوده است:« من با تعداد زیادی ایرانی آشنا هستم و آدم‌های خیلی خوبی هستند اما کشورشان در وضعیت بدی است.»

در حالی که منظور از این سخن رییس جمهوری آمریکا، در ابهام است،  واکنش‌های زیادی را در میان مقامات جمهوری اسلامی برانگیخته است. از سوی دیگر تعداد زیادی از رسانه‌های جهان از این جمله ترامپ چشم‌پوشی کرده‌اند.

پس از این سخنان، در ایران،‌ محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در حساب توئیتر خود نوشت: «شکست ترامپ از ملت ایران او را به سرخورده‌ترین رییس‌جمهور آمریکا تبدیل خواهد کرد.»

همچنین  امروز علاالدین بروجردی،‌ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مواضع دولت ترامپ، او را «غیرقابل اعتماد» خوانده و گفت مذاکره با او نیز «غیرقابل دفاع و غیرقابل قبول» خواهد بود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More