شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش عفو بین‌الملل به عفو برخی زندانیان سیاسی: نباید از ابتدا حبس می‌شدند

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در واکنش به بخشش تعدادی از زندانیان جرائم امنیتی محکوم به کمتر پنج سال حبس از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اعلام کرد آن‌ها از ابتدا نباید حبس می‌شدند.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات و مشاوره بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه ۲۸ اسفندماه گفت: «عفو بین‌الملل از آزادی هر كس كه به عنوان زندانی عقیدتی بازداشت شده استقبال می‌كند، گرچه آن‌ها در درجه اول نباید در زندان می‌بودند.»

او اضافه کرد: «هیچ‌کس نباید به دلیل اعمال حق خود به صورت صلح‌آمیز یک روز هم در زندان بماند.»

لوتر در ادامه با اشاره به بازداشت‌های گسترده شهروندان طی اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه و همچنین اعتراض‌های عمومی در پی انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین در دی‌ماه گفت: «وحشتناک است که بسیاری از زندانیان عقیدتی به ناحق در زندان به سر می‌برند.»

او در همین زمینه همچنین به حبس «حامیان حقوق بشر» اشاره کرد و آن را مورد انتقاد قرار داد.

عفو بین‌الملل این تصمیم را یک «تحول مثبت» عنوان کرده، اما با این‌حال این زندانیان را کسانی دانسته که به دلایل سیاسی محکوم شده‌اند.

این سازمان حقوق بشری مجددا از مقام‌های ایران خواست كه «فورا و بدون قید و شرط» همه زندانیان عقیدتی را آزاد كنند.

روز چهارشنبه قوه قضاییه ایران اعلام کرد «محکومان جرائم امنیتی کمتر از پنج سال» مشمول عفو قرار گرفته‌اند و همچنین تعدادی از زندانیانی که در اسفند ماه به مرخصی رفتند به زندان بازنمی‌گردند.

رسانه قوه قضاییه این اقدام را نتیجه نامه ابراهیم رییسی رییس دستگاه قضایی، به علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی،‌ گزارش کرد.

طی هفته‌های گذشته خانواده تعدادی از زندانیان سیاسی با انتشار نامه‌هایی به مقام‌های ایران ضمن نگرانی از وضعیت سلامتی بستگان خود در زندان‌ها از آن‌ها خواسته بودند با آزادی موقت این زندانیان تا پایان بحران شیوع کرونا موافقت کنند.

دستگاه قضایی ایران تاکنون بیش از ۸۵ هزار نفر از زندانیان را در پی همه‌گیری این بیماری به مرخصی فرستاده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More