شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش نتانیاهو به پرتاب ناموفق ماهواره ایرانی پیام

 

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به پرتاب ماهواره پیام به فضا گفت که  هدف ایران، از پرتاب این ماهواره، آزمایش موشک بالستیک بوده است.

ایران امروز از پرتاب موشک ماهواره‌ بر«پیام» به فضا خبر داد و گفت این ماموریت موفق نبوده و ماهواره در مدار زمین قرار نگرفته است.

نخست وزیر اسرائیل ساعتی پس از انتشار این خبر در معارفه رئیس جدید ستاد ارتش اسرائیل گفت که ایران برخلاف تمام توافق های بین‌المللی موشک بین قاره‌ای آزمایش کرده است.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در گفتگو با برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» مصاحبه می‌کرد، درباره علت ناموفق بودن پرتاب ماهواره پیام گفت «در لحظه قرار گرفتن ماهواره در مدار و جداشدن ماهواره‌ از ماهواره‌بر در ارتفاع ۵۰۰کیلومتری، سرعت جدا شدن ماهواره از ماهواره‌بر به اندازه لازم نرسید و در فاز آخر ماهواره موفق به قرار گرفتن در مدار نشد.»

این عملیات در «پایگاه فضایی امام خمینی» انجام شده است. قرار بود ماهواره پیام که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شده، در ۵۰۰کیلومتری فضا قرار گیرد.

 

 

خبرگزاری ایسنا گزارش داده بود که «بیش از ۸۰درصد این ماهواره ساخت داخل است و کشورهای دیگر برای پرتاب آن همکاری نکرده‌اند.

در عین حال، وزیر ارتباطات ایران گفته است که تلاش‌ها درباره پرتاب ماهواره «دوستی» ادامه خواهد یافت. او در اکانت توییتر خودش هم نوشت: «دوست داشتم با خبر خوب همه را شاد کنم اما گاهی زندگی آن‌طور که انتظار داریم، پیش نمی‌رود ... با تلاش بیشتر به دنیا ثابت می‌کنیم که دوستی موفق می‌شود.»

حسن روحانی، روز دوشنبه، ۲۴دی‌ماه در جمع مردم گنبدکاووس گفته بود ماهواره‌بر و ماهواره پیام تولید داخل هستند و ایران در زمینه ماهواره از فاز تحقیقاتی عبور کرده و وارد مرحله عملیاتی شده است.

برنامه جمهوری اسلامی برای پرتاب ماهواره در روزهای گذشته با واکنش منفی کشورهای غرب مواجه شده است. دولت آمریکا، توسعه فناوری فضایی توسط ایران را معادل فناوری موشک بالستیک بین‌ قاره‌ای و سرپیچی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می‌داند.

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، پنج‌شنبه ۱۳دی به ایران هشدار داده بود که در صورت تجدیدنظر نکردن در برنامه‌های موشکی تحریک‌آمیز خود، «دچار انزوای عمیق اقتصادی و دیپلماتیک» می‌شود. اگنس فون‌مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز روز جمعه ۱۷دی‌، از ایران خواسته بود تمام فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک خود که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای هستند را متوقف کند.

با این حال، مقام‌های دولت ایران عقیده دارند این قطعنامه ایران را از برنامه موشکی دفاعی و دارای کاربردهای علمی منع نکرده و آنها برای پرتاب ماهواره از کشورهای دیگر اجازه نمی‌گیرند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More