شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش گروسی به تهدید خامنه‌ای درباره غنی‌سازی ۶۰ درصدی: منطقه را بی‌ثبات می‌کند

 

 رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، درباره غنی‌سازی ۶۰ درصدی از سوی ایران را «عقب‌گرد جدی» دانست و موجب بی‌ثباتی در منطقه خواند.

گروسی در مصاحبه‌ای با شبکه یورونیوز که روز چهارشنبه منتشر شده در پاسخ به سوالی درباره اینکه کدام طرف باید قدم اول را در زمینه بازگشت به برجام بردارد، گفت: «من نمی‌دانم چه کسی باید اقدام کند فکر می‌کنم آن‌ها هردو باید این کار را بکنند.» 

او امکان بازگشت «یک‌شبه» به توافق هسته‌ای را غیرممکن عنوان کرد.

این مقام آژانس به کنش‌ها و واکنش‌های میان ایران و آمریکا پس از خروج واشینگتن از توافق در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد و افزود: «اتفاقات بسیاری افتاده است. دیدیم که ایران موادی از [اورانیوم غنی‌شده] تولید کرده، اگر محصولات آن را بفروشد یا صادر کند چه کسی آن را کنترل می‌کند؟»

مدیرکل آژانس ضمن اشاره به نقض تعهدات برجام از سوی تهران در زمینه تهدید اخیر رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر انجام غنی‌سازی ۶۰ درصدی و امکان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در پی آن گفت: «فکر می‌کنم عقب‌گردی جدی خواهد بود و شرایط  تاسف‌آوری را رقم خواهد زد.»

او همچنین این مساله را موجب ایجاد بی‌ثباتی در منطقه پرتنش خاورمیانه دانست و افزود: «امیدوارم این هرگز اتفاق نیفتد و آژانس تلاش خواهد کرد نقشش را در این زمینه ایفا کند.»

علی خامنه‌ای چهارم اسفندماه در واکنش به هشدارهای اخیر اروپا و آمریکا درباره ضرورت بازگشت تهران به تعهدات برجام گفت: «ما برای کسب توانایی‌های هسته‌ای متناسب با نیازهای کشور مصمم هستیم و به همین علت، حد غنی‌سازی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود و تا هرجا که لازم و نیاز کشور باشد اقدام خواهد کرد.» 

او افزود: «مثلا برای پیشران هسته‌ای یا کارهای دیگر ممکن است غنی‌سازی را به ۶۰ درصد هم برسانیم.»

مدیرکل آژانس نقش کشورهای بریتانیا،‌ فرانسه و آلمان به صورت انفرادی و همچنین اروپا و جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،‌ در زمینه برجام را مهم دانست و گفت: «همزمان آمریکا وزن تعیین‌کننده‌ای دارد.»

تهران در حالی خواستار برداشتن قدم اول از سوی آمریکا و لغو همه تحریم‌ها برای بازگشت به برجام است که دولت جو بایدن نیز تاکید می‌کند تا زمانی که ایران به تعهدات برجام باز نگردد، تحریم‌ها لغو نخواهد شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More