شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر اقتصاد هشدار داد: با پایان مهلت گروه اقدام ویژه مالی، به صورت خودکار وارد لیست‌سیاه می‌شویم

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، با بیان اینکه «پس از پایان مهلت تعیین شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، به صورت خودکار، وارد لیست سیاه می‌شویم»، هشدار داد: «برای خروج از لیست سیاه باید برنامه اقدام بنویسیم که امکان دارد شرایط سخت‌تری در آن مطرح شود.»

همزمان با هشدار وزیر امور اقتصاد و دارایی اما ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، روز چهارشنبه طی سخنانی در دیدار با اعضای سازمان بسیج حقوقدانان گفت: «دانشگاه و جامعه حقوقی، مراجع شایسته اظهار نظر و بحث درباره مسائل حقوقی مهم از جمله لوایح گروه ویژه اقدام مالی برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، اف‌ای‌تی‌اف (FATF)است.»

گروه ویژه اقدام مالی برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، اف‌ای‌تی‌اف، روز جمعه، بیست و ششم مهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که برای ششمین بار با تعلیق موقتی اقدامات تقابلی علیه ایران موافقت کرده اما تاکید کرد که این آخرین بار است که به جمهوری اسلامی ایران چهار ماه دیگر فرصت داده تا تکلیف خود را در قبال لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی مشخص کند.

در این بیانیه تاکید شد که اگر تا قبل از فوریه ۲۰۲۰ ایران لوایح مرتبط با کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را منطبق بر قوانین اف‌ای‌تی‌اف به تصویب نرساند، گروه ویژه اقدام مالی به‌طور کامل تعلیق اقدام‌های مقابله‌ای در مورد ایران را لغو می‌کند و از اعضایش و همه حوزه‌های قضایی خواهد خواست که اقدامات مقابله‌ای موثری را اتخاذ کنند. 

پس از این بیانیه، بحث میان مقام‌های جمهوری اسلامی بر سر توقف چندین ماهه لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام بالا گرفت و سخنان اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی، مبنی بر اینکه علی خامنه‌ای مصوبه سران درباره تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف، از سوی برخی اعضای مجمع تشخیص و چند تن از نمایندگان تکذیب شد.

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، اما روز چهارشنبه هشتم آبان درباره مهلت چهار ماهه به ایران برای تصویب لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف، گفت: «ما چندین بار درخواست تمدید کردیم که موافقت کردند، اما این‌بار به ما هشدار دادند که این آخرین مهلت است و دیگر قابل تمدید نیست.»

وی با بیان اینکه «زمان واقعی ما برای تعیین تکلیف این موضوع کمتر از چهار ماه است»، گفت: «یک ماه پیش از اجلاس اصلی، نشست مقدماتی تشکیل می شود که ما باید گزارشی از کار را قبل از اجلاس مقدماتی ارایه کنیم تا در آنجا بررسی شود.»

وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت روحانی، گفت: «طبیعی است که اگر در مهلت تعیین شده این کار انجام نشود، به صورت خودکار وارد لیست سیاه می‌شویم که برای خروج از لیست سیاه باید برنامه اقدام بنویسیم که امکان دارد شرایط سخت‌تری در آن مطرح شود.»

دژپسند تاکید کرد که «ما در حال حاضر تلاش‌های خود را انجام داده، گزارش‌ها را ارایه و جلسات را برگزار می‌کنیم تا به‌گونه‌ای عمل شود که مشکلی رخ ندهد».

وی درباره تاخیر در تصویب لوایح مربوط به اف‌ای‌تی‌اف نیز گفت: «آیین‌نامه قانون مبارزه با پولشویی در ۲۵۸ ماده تنظیم و سیر آن طی شده به‌طوری که پس از تصویب شورای‌ عالی مقابله با پولشویی، این آیین‌نامه به تایید رییس قوه قضاییه و سپس به تصویب دولت رسیده است.»

دژپسند گفت که آیین‌نامه مرکز مستقل اطلاعات مالی نیز تصویب شده است اما «اکنون لایحه کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی، پالرمو، و همچنین لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم باقی مانده است که در حال طی مراحل آن هستیم و امیدواریم به جمع‌بندی برسیم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More