شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر خارجه بریتانیا: بازگرداندن زاغری به زندان قابل قبول نیست

 

دولت بریتانیا ضمن اشاره به تلاش دیپلماتیک برای پرداخت بدهی قدیمی این کشور به ایران، بازگشت به زندان نازنین زاغری،‌ شهروند ایرانی-بریتانیایی که در حبس خانگی به سر می‌برد را «غیر قابل قبول» دانست.

دومینیک راب،‌ وزیر خارجه این کشور،‌ روز چهارشنبه دوم مهرماه اعلام کرد لندن هنوز در فرایند پرداخت بدهی‌اش به ایران است، اما این موضوع با پرونده حقوقی زاغری مرتبط نیست و «موازی» با آن است.

او به شبکه تلویزیونی اسکای‌نیوز گفت رفع اختلاف با جمهوری اسلامی بر سر بدهی قرارداد خرید تانک‌های چیفتن در زمان حکومت پهلوی فرایندی در حال ادامه است. 

راب ضمن تاکید دوباره بر ارتباط نداشتن این موضوع با پرونده زاغری اضافه کرد کشورش اعلام کرده بدهی به تهران را به رسمیت می‌شناسد و در حال بررسی چگونگی حل این مشکل «به بهترین شکل» است.

وزیر خارجه بریتانیا در همین زمینه اشاره کرد: «صادقانه بگویم که این جدای از تعهد مشخص و فوری در مورد حق عدم بازداشت اتباع بریتانیاست.»

هم‌زمان به گزارش گاردین، زاغری گزارشی به دادستانی تهران و وزارت خارجه بریتانیا ارسال کرده و گفته ماموران امنیتی سپاه پاسداران او را در حالی که در منزل والدینش در حبس خانگی بوده مورد آزار و اذیت و تهدید قرار داده‌اند.

به گفته زاغری،‌ ماموران امنیتی او را تهدید به بردن به دادگاه انقلاب کرده‌اند.

وزیر خارجه بریتانیا بازگرداندن این شهروند ایرانی-بریتانیایی به زندان در این زمان را «غیر قابل قبول» خواند.

گاردین پیشتر گزارش داده بودکه بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در نامه‌ای به وکلای زاغری برای نخستین‌بار پذیرفته بریتانیا در قبال قرارداد فروش تانک به ایران در زمان محمدرضا شاه پهلوی، به دولت ایران بدهکار است.

بنابر همین گزارش، والاس به وکلای زاغری اطمینان داده است لندن از «تمامی راه‌های موجود» برای پرداخت این بدهی استفاده خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More