شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
سند ارسالی به سامانه سوت‌بزن:

وضعیت رعایت پروتکل‌ها در مجلس «‌فاجعه‌بار» است

نامه رییس کمیسیون بهداشت مجلس به رییس مجلس که برای سامانه «‌سوت‌بزن» ایران اینترنشنال ارسال شده نشان می‌دهد که او با هشدار درباره وضعیت «حاد» کمیسیون‌ها از رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بر ضرورت برگزار نشدن جلسه مشترک با مقام‌های وزارت بهداشت به دلیل احتمال انتقال ویروس تاکید کرده است.

حسینعلی شهریاری در نامه خود به محمد باقر قالیباف همچنین با ابراز «نگرانی جدی» درباره احتمال شیوع گسترده کرونا در مجلس، خواستار اقدام فوری در این‌باره شده است.

او در این نامه که تاریخ ۱۹ مرداد روی آن درج شده، اعلام کرده که در مجلس «عزم لازم و جدی» برای اجرای سیاست‌های وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا وجود ندارد و اجرا نشدن این سیاست‌ها باعث «تسری» بیماری در مجلس و فوت یکی از نمایندگان شده است.

عیسی جعفری نماینده بهار و کبودرآهنگ روز ۲۳ تیر به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند. پیش از تشکیل مجلس نیز فاطمه رهبر منتخب تهران و علی رمضانی منتخب آستانه اشرفیه جان باخته بودند. تاکنون خبر ابتلای ۱۵ نماینده مجلس به کرونا منتشر شده است. 

رییس کمیسیون بهداشت مجلس در نامه خود تاکید کرد که ادامه این وضعیت «شرایط سخت‌تری را فراهم و صدمات جبران‌ناپذیری» را به وجود خواهد آورد.

او نوشته که شرایط برگزاری جلسات کمیسیون‌های مجلس «وضعیت حادتری» نسبت به صحن علنی دارد و به دلیل «محدودیت فضا، عدم جابه جایی هوا» و موارد دیگر، امکان اجرای پروتکل‌های بهداشتی وجود ندارد.

به گفته شهریاری، اگر کمیسیون‌ها از مقام‌های دولت برای شرکت در جلسات خود عوت کنند، «فاجعه مذکور» به دلیل عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به مقام‌های دولتی نیز «تسری خواهد یافت». 

او تاکید کرد که به دلیل این شرایط، کمیسیون بهداشت از برگزاری جلسات با حضور نمایندگان نهادهای دولتی به خصوص مقامات وزارت بهداشت «معذور است» چرا که شرکت آنان در جلسات کمیسیون «آسیب جدی» به دنبال خواهد داشت.

رییس کمیسیون بهداشت مجلس همچنین «مراتب نگرانی جدی خود» را به رییس و هیات رییسه مجلس اعلام کرد و خواستار اقدام فوری شد.

پیش از این عکس‌های متعددی از رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی در صحن علنی مجلس منتشر شده است.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، نیز به «توصیه ستاد ملی کرونا» در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت حضور نیافت و غیبت او اعتراض برخی از نمایندگان را به دنبال داشت.

سامانه سوت‌بزن با هدف دریافت مدارک و مستندات شهروندان از فساد در ایران و ارتقا و توسعه آگاهی و توجه به مسائل مرتبط با شفافیت و پاسخ‌گویی در جامعه راه‌اندازی شده است.

متن سند را از طریق لینک زیر بخوانید:

https://issuu.com/iranintl/docs/3516798

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More