شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
واکنش نویسنده ایرانی که همسر و دخترش در هواپیمای اوکراینی کشته‌شدند

پاسخ حامد اسماعیلیون به شهاب حسینی: نانَت را در خون ما نزن، خودمان راه سوگواری را بلدیم

حامد اسماعیلیون، نویسنده ایرانی که همسرش پریسا اقبالیان و دخترش ری‌را اسماعیلیون بر اثر اصابت موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی همراه دیگر سرنشینان پرواز ۷۵۲ تهران‌-کیف کشته شدند، در صفحه فیس‌بوک خود خطاب به شهاب حسینی نوشت: «نانت را در خون ما نزن، ما خودمان راه سوگواری را بلدیم.»

اسماعیلیون در صفحه فیس‌بوک خود در «تذکری» خطاب به شهاب حسینی، نوشت: «شهاب حسینی! لازم است تذکر بدهم که بهتر است بعد از راه رفتن بر فرش قرمز و لذت بردن از اکران فیلمت در جشن‌واره اسمی از آن ۱۷۶ بی‌پناهِ بی‌گناه نبری. من نماینده‌ی همه نیستم ولی دست‌کم دوست ندارم اسم دو عزیز من در میانِ آدم‌هایی باشد که تو غصه‌شان را می‌خوری. نانَت را در خونِ ما نزن رفیق! ما خودمان راه سوگواری را بلدیم.»

پیام حامد اسماعیلیون، واکنشی است به اظهارات روز یک‌شنبه شهاب حسینی در جشنواره فیلم فجر. حسینی که در سال‌های اخیر بخشی از سال را در لس‌آنجلس اقامت دارد، بعد از مخالفت‌ با انصراف شماری از چهره‌های سرشناس سینمای ایران از شرکت در جشنواره فجر، راهی تهران شد تا در جریان اکران فیلمی که تهیه کنندگی آن را دارد در بخش خارج از مسابقه این جشنواره شرکت کند.

حسینی روز یک‌شنبه در نشستی که برای فیلمش در جشنواره برگزار شد، به شدت مسعود کیمیایی، کارگردان موج نوی سینمای ایران، را به خاطر اینکه اولین کسی بود که از شرکت در جشنواره فیلم فجر انصراف داد، مورد حمله قرار داد و گفت که کیمیایی فیلم ضعیفی ساخته و از ترس برخورد بد تماشاگران خواسته با انصراف از جشنواره «روغن ریخته را نذر امامزاده کند.» او همچنین مسعود کیمیایی را به دلیل انصراف از شرکت در جشنواره به ایجاد تفرقه و نفرت پراکنی متهم کرد.

موج انصراف هنرمندان از جشنواره‌ها از جمله جشنواره فیلم فجر به ویژه پس از هدف قرار دادن پرواز شماره ۷۵۲ و کشته شدن ۱۷۶ تن با دو موشک شلیک شده از پدافند سپاه پاسداران گسترش یافت و مسعود کیمیایی، کارگردان سرشناس سینما، از اولین هنرمندانی است که در این موج از شرکت در جشنواره فیلم فجر انصراف داد و با انتشار ویدیویی گفت: «دلم نمی‌خواهد فيلمم در جشنواره فجر نشان داده شود به دليل تسليتی که به اين همه آدم دارم.»

شهاب حسینی اما روز یک‌شنبه ۲۰ بهمن علاوه بر حمله به مسعود کیمیایی، از «همه اتفاقات تلخی که در کشور افتاده و در مورد کشته‌شدگان همه اتفاقات اخیر» ابراز تاسف کرد و گفت این اتفاقات از جمله «سقوط، سرنگونی، حادثه، سانحه و اتفاق عمدی، که نمی دانم آن را چه بنامم» که منجر به کشته شدن ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اوکراینی شد، متاسف است اما تاکید کرد که نمی‌داند چه کاری می‌تواند انجام دهد جز ادامه دادن راه آنها انجام دهد. حسینی با تاکید براینکه جشنواره فیلم فجر برای جوانانی که فیلم ساخته‌اند، مهم است و به همین دلیل با انصراف و تحریم این جشنواره مخالف است، گفت که دوست ندارد کشورش تکه‌تکه شود.

علاوه بر حامد اسماعیلیون که به صراحت اقدام شهاب حسینی را «زدن نان در خون» کشته‌شدگان و خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی توصیف کرد، کانون کارگردانان سینمای ایران نیز در واکنش به اظهارات حسینی،  طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «بی احترامی، اتهام و اظهارات ناشایست علیه ابراز عقیده و نظر شخصی مسعود کیمیایی، فیلم‌ساز برجسته موج نوی سینمای ایران، را شدیدا محکوم می‌کنیم.»

در بیانیه کانون کارگردانان سینمای ایران همچنین تاکید شده است که «بسیار متاسفیم که در تریبون رسمی جشنواره فجر فرصت این بی‌حرمتی‌‌ها داده می‌شود و جشنواره این چنین جولانگاه تخریب هنرمندان شده است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More