شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پدر روح‌الله زم: گفتند فرزندم را به بند عمومی منتقل می‌کنند،حتی فرصت وصیت ندادند و اعدام کردند

محمدعلی زم با تاکید براینکه حق اطلاع از تایید حکم اعدام، حق درخواست اعاده دادرسی و حق نوشتن وصیتنامه از فرزندش سلب شد، گفت که اعدام روح‌الله زم ناشی از «اراده حقیقی یا حقوقی فراقانونی» بوده و درحالی که نیروهای امنیتی در ملاقات روز جمعه گفتند که تا دو سه روز دیگر او را از بند ۲الف سپاه پاسداران به بند عمومی منتقل می‌کنند اما او را اعدام کردند.

روح‌الله زم که در فرانسه اقامت داشت درپی سفر به عراق «ربوده شد» و پس از آن سپاه پاسداران در ۲۲مهر ۹۸ طی بیانیه‌ای از انتقال او به ایران خبر داد و چهارده ماه بعد با حکم ابوالقاسم صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، درحالی اعدام شد که در دادگاه از داشتن وکیل انتخابی و دسترسی به دادرسی عادلانه محروم بود.

پدر روح‌الله زم  روز شنبه ۲۲ آذر ماه نیز ساعاتی بعد از اعدام فرزندش در پستی در حساب اینستاگرام خود از دیدار اعضای خانواده با او در عصر روز جمعه خبر داد و فاش کرد که پسرش در دو ماه گذشته در اختیار حفاظت اطلاعات قوه قضاییه بوده و بازجویان این نیرو با وعده دروغین ابراهیم رییسی درباره «مبادله»، از روح‌الله اعتراف گرفتند.

محمدعلی زم طی یادداشتی که بامداد شنبه ۲۳ آذر ماه در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، گفت که در ملاقات روز ۲۱ آذر ماه با روح‌الله زم، «نه‌تنها به خانواده گفته نشد که این آخرین دیدار است» بلکه گفتند او «دو تا سه روز دیگر از بند ۲الف سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به بند عمومی منتقل خواهد شد و آنجا از امکانات بهتر و ملاقات بیشتر برخوردار می‌شود.»

او با اشاره به آیین‌نامه «نحوه اجرای احکام قصاص، رجم، قطع، صلب، اعدام» که در آن مواردی چون «مطلع‌ساختن متهم، وکیل و خانواده‌اش، ترتیب ملاقات آخر با خانواده و خویشان و حق نوشتن یا بیان وصیت به خانواده» آمده است، تاکید کرد که اعدام روح‌الله زم در فاصله چهار روز از اعلام تایید حکم او، «پرسش‌های حقوقی، قانونی و وجدانی و انسانی» را برای خانواده‌اش ایجاد کرده است.

در بخشی از این یادداشت محمدعلی زم با طرح این پرسش که چرا فرزندش روح‌الله زم از «حق اطلاع از حکمش محروم نگه‌ داشته شده» است، نوشت: «با توجه به حق استفاده متهم از تقدیم لایحه اعاده دادرسی، چرا این حق و فرصت لازم برای ارائه درخواست اعاده دادرسی به روح‌الله، وکیل و خانواده او داده نشده است.»

او با بیان اینکه «نادیده‌انگاشتن حق اعاده دادرسی برای روح‌الله زم و تعجیل در ایجاد شادی برای موافقان اجرای حکم در کمتر از یک و نیم روز وقت اداری، موجد طرح پرسش‌های دیگری» است، نوشت: «چه اراده حقیقی یا حقوقی فراقانونی برای تعجیل در اجرای حکم اعدام، وجود داشته است؟»

محمدعلی زم با بیان اینکه نزدیک ظهر سه‌شنبه ۱۸ آذر ماه، سخنگوی قوه قضاییه خبر تایید حکم اعدام روح‌الله زم را اعلام اعلام کرد و بامداد شنبه او اعدام شد، نوشت: «پنج‌شنبه و جمعه هم كه تعطیل بوده، آیا یک روز چهارشنبه برای تهیه لایحه[اعاده دادرسی] و تقدیم به مقام قضایی و اظهار نظر در رد یا قبول کافی بوده است.»

پدر روح‌الله زم همچنین اعلام کرد که وصیتنامه‌ای از فرزندش به  خانواده تحویل نشده است، پرسید که «چرا شرایط بیان کتبی و یا شفاهی وصایای شرعی که جزء واجبات مسلمانی است، برای روح‌الله زم و خانواده‌اش فراهم نشد و اساسا چه نگرانی از محتوای وصیت روح‌الله می‌توانسته او، خانواده و فرزندان صغیرش را از نوشتن و داشتن دست خط تاریخی محروم کرده باشد.»

محمدعلی زم، پدر روح‌الله، که خود زمانی از نزدیکان علی خامنه‌ای بود پیشتر در تیرماه سال‌جاری نیز به در نامه‌ای سرگشاده خطاب به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، تاکید کرده بود که روند دادگاه پسرش روح‌الله زم خلاف «عدالت و دادرسی اسلامی» و  دارای نواقص «شکلی و ساختاری» بوده است.

او همان زمان هم تاکید کرده بود که در جریان دادگاه، فرزندش شرایط روحی مناسبی نداشته و از زمان بازداشت  در بی‌خبری کامل از همسر و دختران خردسال خود بوده، امکان تماس تلفنی با پدر و مادرش را نداشته و حتی در ملاقات‌های وکیل تسخیری با او نیز بازجویان حضور داشته‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More