شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پدر پویا بختیاری: خامنه‌ای مغزش پوکیده، قیاس اعتراضات آمریکا با خیزش آبان یک دروغ بزرگ است

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری، درباره سخنان اخیر علی خامنه‌ای، با تاکید بر اینکه «قیاس اعتراضات در آمریکا با خیزش آبان ماه در ایران یک دروغ بزرگ است»، گفت که علی خامنه‌ای مغزش پوکیده و یادش رفته که مغز پسر ۲۷ ساله من را در شامگاه ۲۵ آبان و تنها چند دقیقه پس از شرکت در اجتماع معترضان، به دستور او متلاشی کردند.

علی خامنه‌ای چهاردهم خرداد ماه در یک سخنرانی ویدیویی درباره اعتراضات در آمریکا، گفت که اعتراض و تجمع حق مردم است  اما در آمریکا «مردم را می‌کشند و با جنایت واضح و آشکار، خودشان را نشان می‌دهند و عذرخواهی هم نمی‌کنند؛ در عین حال زبانشان هم دراز است.»

منوچهر بختیاری، روز یک‌شنبه هجدهم خرداد در گفت و گو با تلویزیون ایران‌اینترنشنال، در پاسخ به این سخنان رهبر جمهوری اسلامی، گفت: «اینکه آقای خامنه‌ای می‌گوید اعتراض و اجتماع حق مردم است، از کدام مردم حرف می زند. آیا مردمی دارد، از کدام مردم حرف می‌زند، من فکر می‌کنم ایشان مغزش پوکیده. بعد از ۸۰ سال توان فکر کردن ندارد، کاغذی می‌دهند دستش و به او می‌گویند حرف بزن» درحالی که او اول باید «بیاید جواب مرا بدهد، پسر مرا چرا کشته است.»

پدر پویا بختیاری گفت که اگر «اعتراض حق مردم است، آیا حق پسر من نبود در اعتراضات شرکت کند. آیا پسر من اسلحه در دستش بود، آیا رفته بود برای خرابکاری؟ پسر من رفته بود اعتراض کند، وقتی اعتراض کرد مغزش را متلاش کردند.»

منوچهر بختیاری تاکید کرد که «علی خامنه‌ای و سران نظام اسلامی در اثر کهولت سن مغزهایشان پوکیده است و یادشان رفته که پسر ۲۷ ساله من که در شامگاه ۲۵ آبان تنها پس از چند دقیقه که در اجتماع معترضان شرکت کرده بود به دستور علی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، مغزش را متلاشی کردند.»

پدر پویا بختیاری سخنان خامنه‌ای درباره اعتراضات در آمریکا را اقدامی برای انحراف اذهان ایرانیان از ابعاد کشتار در جریان اعتراضات آبان ماه در ایران عنوان کرد و تاکید کرد که «علی خامنه‌ای فراموش کرده و می‌خواهد ذهن ما را منحرف کند، می‌خواهد نگاه ما را منحرف کند.»

او گفت که «قیاس اغتشاشات مردم آمریکا با خیزش آبان ماه به نظرم یک دروغ بزرگ است» و افزود که «مردم ما همه چیز را می‌دانند، کاملا فهم و درک بالا همه چیز را می‌دانند. اینها[خامنه‌ای] برای خودشان حرف می‌زنند که دو روز بتوانند حکومت کنند، اینها به پایان رسیده‌اند و باید بروند، ملت دیگر اینها را نمی‌خواهند.»

پدر پویا بختیاری به اعمال فشار و آزار خانواده کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه اشاره کرد و از جمله گفت که «من وقتی اعتراض کردم، اعتراض خودم را به گوش ملت رساندم، اینها به جای دادخواهی، به جای دادن حق به اینجانب، آمدن و ریختند، خود من، مادر پویا، خواهرش، برادرهایم، برادر زاده‌هایم و همه را دستگیر کردند.»

او با اشاره به دادخواهی خانواده‌های کشته شدگان اعتراضات آبان و تهدید این خانواده‌ها از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت که خانواده فرزاد انصاری‌فر، خانواده حسین قنواتی، خانواده احسان عبدالهی‌نژاد، خانواده ابراهیم کتابدار، خانواده آرشام ابراهیمی، خانواده سیروس سهروردی، خانواده رسول قویمی، همه اینها معترض هستند همه اینها آمده اند شکایت کردند و دادخواهی کردند اما «با خیلی از خانواده‌ها تماس می‌گیرند و تهدیدشان می‌کنند.»

بختیاری از جمله به فشارهای که بر خانواده فرزاد انصاری‌فر وارد شده اشاره کرد و گفت که «فقط برای یک نمونه در مورد خانواده فرزاد انصاری‌فر، شبانه ریختند خانه آنها و ماشین خواهرش را آتش زدند.»

پدر پویا بختیاری با بیان اینکه «ما باید به کجا مراجعه کنیم، آیا دادگاهی صالحی هست، آیا دستگاه قضایی ایران مامن و پناهگاهی برای مردم و مظلومین ایران هست یا ابزاری است برای ناتوانی‌ها، ضعف‌ها و ناکارآمدی و بی‌کفایتی سران جمهوری اسلامی»، گفت: قوه قضاییه جمهوری اسلامی «ابزاری است در دست اینها، دادگاه صالحی در ایران نیست که بتواند حق ما را بگیرد».

او ضمن تاکید بر ادامه دادخواهی درباره کشته‌شدن فرزندش، پویا بختیاری، با وجود فشارهای وارد شده از سوی دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی، گفت: «اینها از فریاد مردم ایران می‌ترسند، از صدای مردم که بلند شود می‌ترسند و من به خاطر همین صدام را بلند کردم و فریاد زدم از طرف خودم از طرف همه جان‌باختگانی که در طول ۴۱ سال اینها به قتل رساندند، فریادم را بلند کردم. این‌ها از مردم می ترسند، وحشت دارند.»

اظهارات علی خامنه‌ای درباره اعتراض‌های اخیر علیه تبعیض نژادی در آمریکا پیشتر با واکنش گسترده کاربران در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شده بود.

خامنه‌ای در بخشی از سخنرانی‌اش در روز چهارشنبه ۱۴ خرداد درباره دولت آمریکا گفت: «مردم را می‌کشند و زبانشان هم دراز است» اما همین جمله تبدیل به هشتگ توییتری شد و کاربران توییتر از این هشتگ برای یادآوری کشتارها و سرکوب‌های انجام شده از سوی جمهوری اسلامی از جمله کوی دانشگاه، اعتراضات۸۸، اعتراضات۹۶ و اعتراضات آبان ۹۸ آبان ماه علیه خود خامنه‌ای استفاده کردند.

این سخنان خامنه‌ای درباره اعتراضات آمریکا درحالی بیان شده است که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دهم خرداد ماه، در یک برنامه تلویزیونی و نزدیک هفت ماه بعد از اعتراضات آبان ماه کشته‌شدن دست‌کم  ۲۲۵ نفر از مردم معترض در جریان این اعتراضات را تایید کرد و یک روز بعد مجتبی ذوالنور، نماینده مجلس، نیز  به طور رسمی شمارکشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه را ۲۳۰ نفر اعلام کرد.

این درحالی است که خبرگزاری رویترز دوم دی ماه در گزارشی به نقل از سه مقام رسمی در وزارت کشور ایران تعداد کشته‌شدگان دو هفته اعتراضات سراسری در ایران را بیش از هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز دو هفته قبل با انتشار جزییات کشته‌شدن دست‌کم ۳۰۴ مرد، زن و کودک در اعتراضات آبان و به دست نیروهای امنیتی ایران و مفقود شدن بسیاری از معترضان، تاکید کرد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در اعتراضات آبان «سیاست شلیک به قصد کشتن» را علیه معترضان به کار گرفتند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More