شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پمپئو: آمریکا خواهان عدالت برای قربانیان هواپیمای اوکراینی است

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در سالگرد انهدام هواپیمای اوکراینی، آن را یک «تراژدی فجیع» خواند و با انتقاد از حکومت ایران گفت که آمریکا در کنار پنج کشور عزادار این واقعه، خواهان عدالت برای قربانیان این هواپیماست.

پرواز پی‌اس۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال بامداد چهارشنبه ۱۸ دی سال ۹۸ چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

پمپئو روز شنبه ۲۰ دی‌ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد یک سال بعد از سرنگونی این هواپیما، اعضای سپاه پاسداران هنوز پاسخگوی گرفتن جان ۱۷۶ مسافر و خدمه هواپیما نبوده‌اند. به جای آن، رژیم ایران در طول تحقیقات طولانی، اعضای سپاه که مسئول این واقعه‌ بوده‌اند را حفاظت کرده است.

او افزود آمریکا منتظر روزی است که مقام‌های جمهوری اسلامی از جان مردم ایران با همات شدتی حفاظت کنند که جرائم مسئولان را لاپوشانی می‌کنند.

ایران تاکنون با اعلام این که این فاجعه بر اثر یک «اشتباه انسانی» بود، عوامل این جنایت را معرفی و محاکمه نکرده و از ارائه گزارش تحقیقات در این زمینه نیز خودداری می‌کند.

فلیپ فرانسوا شامپین، وزیر خارجه کانادا، در سالگرد کشته شدن ۱۷۶ سرنشین پرواز پی‌اس۷۵۲ با موشک‌های سپاه پاسداران، در مصاحبه اختصاصی با ایران اینترنشنال، گفت: ما خواهان پاسخ‌گویی، عدالت و مسئولیت‌پذیری هستیم، کوتاه نخواهیم آمد و هرکاری برای پرده برداشتن از حقیقت و اجرای عدالت انجام می‌دهیم.

وزیر خارجه کانادا گفت که «یک سال پس از این تراژدی هنوز سوالات مشروع و به‌حقی وجود دارد که بی‌پاسخ ‌مانده‌اند» و این درحالی است که «ما باید به خاطر داشته باشیم که ایران در ابتدا هرگونه دخالت در حمله را  انکار کرد».

پنج کشور اوکراین، افغانستان، کانادا، سوئد و بریتانیا که تعدادی از شهروندان خود را در انهدام هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران از دست داده‌اند، بار دیگر از ایران خواستند فورا و به صورت کامل درباره این فاجعه توضیح دهد.

این کشورها روز جمعه ۱۹ دی ماه در اولین سالگرد انهدام هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای نوشتند: «ما از ایران می‌خواهیم فورا توضیح جامع و کاملی درباره اتفاقات و تصمیماتی که منجر به سقوط هولناک هواپیما شد، ارائه دهد.»

اوکراین، افغانستان، کانادا، سوئد و بریتانیا پس از انهدام هواپیمای اوکراینی کمیته‌ای را برای پیگیری روند قضایی و انجام تحقیقات در این باره و پرداخت غرامت به بازماندگان تشکیل دادند و در یک سال گذشته بارها از تهران خواسته‌اند در این زمینه‌ها همکاری کند.

این کشورها اکنون نیز از ایران خواسته‌اند: «اقدامات مشخصی را برای تضمین عدم قطعی تکرار چنین واقعه‌ای اتخاذ کند.»

در بیانیه پنج کشور عزادار انهدام هواپیمای اوکراینی همچنین آمده است که این کشورها ایران را برای اجرای عدالت و تضمین جبران خسارت کامل خانواده قربانیان و کشورهای تحت تاثیر این فاجعه مسئول می‌دانند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More