شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پیام‌های مردمی به ایران اینترنشنال: از جو امنیتی تا شلیک مستقیم به معترضان

بر اساس گزارش‌ها و پیام‌های مردمی رسیده به ایران اینترنشنال، با وجود جو شدید امنیتی در پایتخت و شهرهای مختلف ایران، اعتراض‌های مردمی علیه حکومت در این کشور همچنان ادامه دارد.

در تهران، پایتخت ایران، یک روزنامه‌نگار در تماس تلفنی با ایران اینترنشنال، از شدت گرفتن اعتراض‌ها با وجود قطع اینترنت خبر داد.

یک شهروند از ستارخان گزارش داد: «از ساعت ۷ صبح اعتراض‌ها در محله صادقیه شروع شده و مردم جمع شده‌اند. داریم اضافه می‌شویم تا مدارس که تعطیل شد از این فرصت استفاده کنیم و اعتراض خود را نشان دهیم.»

همچنین بازار تهران نیز به گفته یک شهروند تهرانی «به شدت امنیتی است.» او گفت: «نیروهایی آوردند که هرگز آدم ندیده است. تمام نیروها در خیابان تهران با ادوات حضور دارند. خیابان‌ها به شدت امنیتی است.»

یکی ساکن تهرانسر نیز گفت: «مردم به بانک‌ها حمله کردند. تمام مغازه‌های بلوار اصلی بسته است. مثل مور و ملخ بسیجی و نیروی انتظامی در خیابان است. بسیجی‌ها مستقیم به بالکن خانه‌ها شلیک می‌کنند. گاز اشک‌آور زده شده. مردم لاستیک آتش زدند.»

از شهر پرند در جنوب غربی تهران نیز بر اساس گزارش یک شهروند، نیروهای امنیتی به سمت بالکن و پنجره‌های خانه‌ها شلیک می‌کردند.

یک شهروند تهرانی هم شامگاه یکشنبه از تهران پیام داد در محله صادقیه  گاز اشک‌آور و تیر شلیک شده است و «در خانه‌ها باز است که کسانی که فرار می‌کنند آنجا پناه ببرند».

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها از اسلامشهر، درگیری شدیدی میان نیروهای امنیتی و انتظامی با مردم معترض در ساعات پایانی یک‌شنبه شب روی داده است.

در کرج نیز به گزارش یک شهروند این شهر تیراندازی شدید بوده است.

 

ناآرامی در دیگر شهرهای ایران

این گزارش‌ها در حالی است که يك مقام امنيتى از بازداشت بيش از ۳۰ نفر در شیراز خبر داد.

یک شهروند از این شهر به ایران‌اینترنشنال گفت: «دیشب در منطقه معالی‌آباد مردم با وجود اینکه از نیروی انتظامی حمایت می‌خواستند و گل می‌دادند، نیروهای ضدیورش به مردم حمله‌ور شدند.»

همزمان مدیر روابط عمومی دانشگاه شیراز از تعطیلی همه کلاس‌های این دانشگاه طی روزهای سه‌شنبه ۲۸ و چهارشنبه ۲۹ آبان‌ماه خبر داده است.

یک شهروند هم از صدرای شیراز گفت: «سه روز است در شهر صدرا گیر افتاده‌ایم. حکومت نظامی است. به مردم تیراندازی شدید و مستقیم می‌کنند. بانک صادرات و ملی تخریب و به آتش کشیده شده است.»

در مرکز ایران، بر اساس یک پیام رسیده از یزد جو شهر امنیتی است و نیروهای بسیج برای سرکوب اعتراض‌ها فعال شده‌اند.

همچنین در اصفهان، یک شهروند این شهر گفت: «دیشب بیشتر شهرستان‌های اطراف شاهد درگیری بود. امروز جو امنیتی است و مدارس تعطیل است. اعتصاب عمومی برقرار شده است.»

بر اساس گزارش‌ها، معترضان در اصفهان یک بیلبورد تصویر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، را به آتش کشیدند.

فرد دیگری به ایران اینترنشنال گفت که در اصفهان، «تا صبح به سمت مردم تیراندازی می‌کردند. تمام بانک‌ها را آتش زدند. اینجا دیگر شب‌ها امنیت ندارد.»

این در حالی است که تمام مدارس شهر اصفهان و شهرهای نطنز، مهردشت، میمه و فریدن و فریدونشهر روز دوشنبه تعطیل اعلام شد.

به گفته یکی از معترضان، در شهررضا، یکی از شهرهای استان اصفهان، نیز «مردم در میدان شهدا تجمع کردند وشهر زیر دود پیدا نیست.»

همچنین در شمال ایران، به گفته یکی از شهروندان در روز دوشنبه درگیری‌های پراکنده‌ای در جریان است.

یکی از شهروندان رشت گفت: «روز گذشته فضا به شدت امنیتی بود. اینترنت قطع است. جمعیت نیروهای امنیتی به شدت زیاد است.»

در جنوب ایران، در شهر اهواز بر اساس پیام یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال، «شهر امنیتی شده و مردم به خصوص در منطقه کیان‌پارس در خیابان‌ هستند.»

یکی دیگر از ساکنان مرکز استان خوزستان نیز گفت: «دیشب از صدای تیراندازی در کیان‌پارس نمی‌شد خوابید. چند نفر هم زخمی شدند. گاز اشک‌آور هم می‌زدند.»

در بهبهان یکی از ساکنان این شهر گفت: «در اینجا هیچ بانک سالمی باقی نمانده است. در اعتراض‌ها بانک و پمپ بنزین را سوزاندند. همه جا را تعطیل کردند و مامور امنیتی گذاشتند. کلا زندگی ما تعطیل است.»

روز دوشنبه، جواد حیدریان، روزنامه‌نگار، در توییتر از کشته شدن پسرخاله خود در اعتراض‌های اخیر در بهبهان خبر داد. به گفته او پیکر پسرخاله‌اش به اهواز منتقل شده و خانواده او از برگزاری مراسم سوگواری منع شده‌اند.

در مسجد سلیمان نیز مردم این شهر می‌گویند: «ماموران به پای معترضان تیراندازی کردند.»

در غرب ایران، در کرمانشاه، یک شهروند گفت: «دیروز و امروز بچه‌ام را به مدرسه بردیم اما متوجه شدیم کاغذ زدند: «تعطیل است سوال نفرمایید». به صورت مخفیانه بدون اعلام قبلی در کرمانشاه مدارس را تعطیل کردند.»

یک شهروند دیگر نیز از این شهر گفت: «امروز درگیری بسیار شدید است. از میدان آزادی تا بلوار تاکستان مردم تجمع کردند.»

در ارومیه، به گفته یکی از ساکنان این شهر « معترضان تجمع کرده‌اند. نیروهای یگان ویژه حاضرند و اینترنت به طور کامل قطع است.»

همچنین بر اساس گزارش یکی از شهروندان در بوکان «متعرضان چهار بانک را آتش زدند. شیشه بانک‌ها را شکستند و ایستگاه‌های نیروی انتظامی در داخل شهر را به آتش کشیدند.»

به گفته یکی از شهروندان در تبریز هم «دیروز جو امنیتی شدید بود و جلوی دانشگاه پر از مامور لباس شخصی و یگان ویژه.»

اعتراض‌ها به گران شدن قیمت بنزین روز جمعه از جنوب ایران آغاز شد و طی دو روز گذشته به شهرهای مختلفی در سراسر ایران سرایت پیدا کرد.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، روز یکشنبه از قول یک نهاد امنیتی نوشت در ۱۰۰ نقطه ایران تجمعات اعتراضی برگزار شده است.

هنوز آمار دقیقی از تعداد کشته‌ها و مصدومان این اعتراض‌ها در دست نیست، اما گزارش‌های غیررسمی آمار کشته‌شدگان را تا بیش از ۴۰ نفر اعلام کرده‌اند.

برآورد می‌شود تاکنون صدها نفر در این اعتراض‌ها بازداشت شده‌ باشند. روز گذشته، استاندار خوزستان از دستگیری ۱۸۰ نفر در این استان خبر داد و فرماندار اسلامشهر هم گفت ۲۵ نفر در این شهر در رابطه با اعتراض‌ها بازداشت شده‌اند.

سپاه پاسداران روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با ادامه هرگونه ناامنی و اقدامات مخل آسایش و آرامش مردم قاطعانه برخورد خواهیم کرد.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران هم برخی معترضان را «اشرار» و «کینه‌ورز» و «انسان‌های ناباب» خواند و گفت: «یقینا برخی مردم از این تصمیم [سهمیه‌بندی بنزین] ناراحت هستند یا  به ضرر آن‌هاست، اما همه باید بدانند که تخریب، کار اشرار است؛ هیچ انسان عاقل و علاقه‌مند به کشورش به این کارها دست نمی‌زند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More