شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کلانتری: بهتر است خاموشی داشته باشیم تا مازوت بسوزانیم

 

عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، گفته است قطع موقت روزانه برق بهتر از سوزاندن مازوت در نیروگاه‌های برق است.

کلانتری در برنامه‌ای که از شبکه دو تلویزیون پخش شد گفت وزارت نفت اعلام کرده با توجه به افزایش مصرف گاز مجبور است برای تولید ۵۰۰۰ مگاوات برق در کشور از مازوت استفاده کند.

او با اشاره به این که «این مقدار ۹ درصد برق مصرفی کشور است» گفت: «بهتر است که روزی دو ساعت خاموشی داشته باشیم اما از مازوت استفاده نکنیم. ما در زمان جنگ هم روزی ۷ تا ۸ ساعت با خاموشی مواجه بودیم.»

در ماه‌های اخیر آلودگی هوا در تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران به شدت افزایش یافت و حدود یک ماه پیش زهرا نژادبهرام، عضو شورای شهر تهران، اعلام کرد چون ظرفیت پالایشگاه‌ها از مازوت پر شده و به واسطه تحریم‌های بین‌المللی کسی خریدارشان نیست، مجبور به سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها هستیم.

به دنبال انتشار این خبرها، کاربران رسانه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ‌هایی مانند «مازوت نسوزانید» و «خفه می‌شویم» به شدت به این اقدام اعتراض کردند.

پس از آن، بیژن زنگنه، وزیر نفت، اظهارات رییس حفاظت محیط زیست را «غیرعلمی» خواند و گفت: اصلا در نیروگاه‌های اطراف تهران مازوت سوزانده نمی‌شود.

اما مدارک انتشاریافته نشان داد که برخی از نیروگاه‌های اطراف پایتخت نیز همچنان در حال استفاده از مازوت هستند. سمیه رفیعی، رییس فراکسیون محیط زیست مجلس، نیز در اینستاگرامش نوشت در بازدید از یک نیروگاه اطراف تهران دریافته است که آن‌ها از مازوت استفاده می‌کنند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌‌ای جلوی بررسی و اقدام در زمینه این بحران را گرفته است. البته مقام‌های قوه قضاییه چنین بخشنامه‌ای را تکذیب کردند.

اعتراض‌ها به سوزاندن مازوت، یا نفت کوره، در حالی ادامه دارد که عیسی کلانتری در برنامه تلویزیونی گفت «منابع آلاینده دیگری، از جمله کامیون‌های فرسوده و قدیمی، وجود دارند که به‌ دلایل مختلفی نتوانستیم آن‌ها را نوسازی کنیم.»

به گفته او، افزایش آلودگی هوا یکی از عوامل افزایش پیامدهای کروناست و «هر یک واحد افزایش ذرات معلق، ۱.۵ درصد تلفات بیماران کرونایی را افزایش می‌دهد.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More