شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: خبر اعدام دو نوجوان در ایران تاسف‌بار و بهت‌‌آور بود

 

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، ضمن محکوم کردن شدید اعدام دو نوجوان ۱۷ ساله در ایران، این اقدام را «اسفناک» و بهت‌‌آور توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، باشله روز جمعه در یک نشست رسانه‌ای در ژنو گفت اعدام دو نوجوان ۱۷ ساله در ایران، در پی برگزاری دادگاهی که ابتدایی‌ترین استانداردهای یک دادرسی منصفانه را نیز رعایت نکرده است؛ تاسف‌بار است.

«سازمان عفو بین‌الملل» دوشنبه هفته پیش، نهم اردی‌بهشت، با انتشار گزارشی اعلام کرد که دو نوجوان ۱۷ ساله با نام‌های امین صداقت و مهدی سهرابی‌فر، به طور مخفیانه در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شدند.

بر پایه گزارش سازمان عفو بین‌الملل، این دو نوجوان که با هم نسبت خانوادگی هم داشته‌اند؛ پنجم اردی‌بهشت‌ماه، به دار آویخته شده‌اند.

 

امین صداقت و مهدی سهرابی‌فر در سال ۱۳۹۶، هنگامی که تنها ۱۵ ساله بودند؛ دستگیر و طی یک روند قضایی دادرسی که سازمان عفو بین‌الملل هم آن را «ناعادلانه» توصیف کرده است؛ به اتهام چندین مورد «تجاوز» به اعدام محکوم شدند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اعدام نوجوانان در ایران را مغایر با تعهدات بین‌المللی ایران در دو کنوانسیون «حقوق مدنی-سیاسی» و کنوانسیون «حقوق کودک» دانست.

بر پایه موازین عمومی حقوق بشر، از جمله کنوانسیون جهانی حقوق کودک، تمامی افراد زیر ۱۸ سال «کودک» محسوب می‌شوند.

هرچند ایران کنوانسیون حقوق کودک را امضا کرده است؛ اما برابر ضوابط شرعی، «سن بلوغ» را معیار «مسئولیت کیفری» افراد قرار می‌دهد. به این معنا که یک نوجوان ۱۵ ساله، درست همانند یک بزرگ‌سال ۴۰ ساله، مسئولیت تمام کیفری دارد؛ در نتیجه می‌‌توان تمامی مجازات‌های شرعی، از جمله شلاق یا اعدام، را برای متهمان نوجوان هم اجرا کرد.

بر اساس داده‌های سازمان عفو بین‌الملل، میان سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۷، دستکم ۹۷ متهم که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال بوده‌اند؛ در ایران اعدام شده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More