شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مصطفی نیلی، وکیل: خانواده عبدالحمید میربلوچ‌زهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، برای ملاقات آخر فراخوانده شدند

مصطفی نیلی، وکیل، خبر داد که عبدالحمید میربلوچ‌زهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام که در زندان زاهدان نگهداری می‌شود با خانواده‌اش تماس گرفته و از آنها خواسته است که روز جمعه برای ملاقات آخر به زندان بروند.

این وکیل در صفحه توییتر خود نوشت: «از مقامات قضایی تقاضا دارم که اجرای حکم [اعدام] را متوقف کرده و اجازه دهند اعاده دادرسی میربلوچ‌زهی بررسی شود.»

مصطفی نیلی روز پنج‌شنبه چهارم دی ماه خبر داده بود که اعاده دادرسی حمید میربلوچ‌زهی ثبت شده و منتظر ارجاع آن به شعبه‌اند.

او افزود که خانواده‌ میربلوچ‌زهی اطلاع داده‌اند که این زندانی از بند عمومی زندان زاهدان خارج شده و نگران اجرای حکم اعدام او هستند.

سازمان حقوق بشر در ایران گزارش داده است که عبدالحمید میربلوچ زهی، هفتم آذر ماه ۱۳۹۴، همزمان با یورش چند نفر از نیروهای اداره اطلاعات به منزل شخصی او در شهرستان ایرانشهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان منتقل شد.

بنابر این گزارش، در جریان بازداشت  عبدالحمید میربلوچ‌زهی ماموران خانواده او را هم مورد ضرب و جرح قرار داده بودند.

پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی » و «محاربه از طریق حمله مسلحانه» به عبدالحمید میربلوچ‌زهی، و تحمل نزدیک به یک سال و شش ماه بلاتکلیفی و سلول انفرادی پرونده او در دهم خرداد۹۶ از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست رضا جوادموسوی و مهران بامری، مورد رسیدگی قرار گرفت.

پرونده عبدالحمید میربلوچ زهی با جاوید دهقان خلد، محمود کلکلی، امید ایمانی و علیرضا بمپوری مشترک بود و در دادگاه انقلاب زاهدان، جاوید دهقان خلد را به عنوان متهم ردیف اول این پرونده به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم کرد و محمود کلکلی، امید ایمانی، عبدالحمید میربلوچ‌زهی و علیرضا بمپوری، هر یک به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

سازمان حقوق بشر در ایران افزود که پس از اعتراض این زندانیان به احکام صادره و ارجاع آن به شعبه دیوان عالی کشور، حکم اعدام صادره علیه جاوید دهقان خلد عینا تایید شد و حکم حبس تعزیری ۱۵ سال حبس عبدالحمید میربلوچ‌زهی، پس از لغو حکم و ارجاع پرونده به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب زاهدان در جلسه ۷ مهر۹۷ به اعدام به «اتهام محاربه» تغییر کرد اما سایر متهمان پرونده که به حکم بدوی اعتراض نکرده بودند، احکام حبس‌شان عینا تایید شد.

این سازمان با تایید انتقال عبدالحمید میربلوچ زهی از بند عمومی به سلول انفرادی و فراخوان خانواده او برای «ملاقات آخر» نسبت به اعدام قریب‌الوقوع او هشدار داد.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، جمعه گذشته نیز از احتمال اعدام پنج زندانی در زندان زاهدان خبر داده و خواستار دادن فرصت برای بررسی درخواست اعاده دادرسی آنان شده بود که دو نفر از این زندانیان سیاسی شنبه ۲۹ آذر ماه اعدام شدند.

بنابر اعلام کمپین بلوچ «بهنام و شعیب ریگی» دو زندانی هستند که شنبه ۲۹ آذر ماه در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند و جاوید دهقان خلد، الیاس دهواری و حسن دهواری که جمعه ۲۸ آذر به همراه آن دو به قرنطینه منتقل شده بودند بعد از چند روز به بند عمومی بازگردانده شدند.

علی مصطفی‌نیا، رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان پس از اعدام این دو زندانی و بدون ذکر نام و هویت‌شان گفت که آنها از سال ۱۳۹۶ دستگیر شده بودند و اتهام‌شان قاچاق مواد مخدر بود.

این درحالی است که به گزارش کمپین فعالان بلوچ، بهنام و شعیب ریگی دو زندانی که ۲۹ آذر ماه در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند از نیروهای بسیج بودند که با ماموران مواد مخدر درگیر شده بودند اما از اتهام دقیق این دو نفر در پرونده اطلاعی در دست نیست.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More